Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaSağlık8 şifalı yiyecek. Sağlığımız için mükemmel ilaçlar

8 şifalı yiyecek. Sağlığımız için mükemmel ilaçlar

MÖ 4. Yüzyıl Hipokrat, “ilacınız yiyeceğiniz ve yiyeceğiniz ilacınızdır” diye öğretmişti. Yıllar sonra tıp filozofunun kesinlikle haklı olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle, günümüzde bilim adamları, birçok hastalığın yalnızca önlenmesine değil, aynı zamanda tedavisine de katkıda bulunabilecek gıdaları doğada keşfetmeye çalışıyorlar.

Günlük hayatımızda sıklıkla çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip oluruz, bu nedenle diyetimize dahil edildiğinde tedavilerine katkıda bulunabilecek bazı yiyeceklerden bahsetmekte fayda var.

Mide bulantısı için zencefil

Zencefil bulantı ve kusma için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedavi edici özelliği içerdiği uçucu yağ ve oleoresinlerden kaynaklanmaktadır. Gingerol, sıcak tadı ve uyarıcı özelliklerinden sorumludur. Ana eylemler: Antiemetik, dolaşım diüretik, antiseptik, antiinflamatuar. Kullanım: 1 bardak suya 1-2 dilim taze kök kullanarak zencefil çayı yapın. En az 5 dakika bekletin ve henüz sıcakken için. Günde 5 fincana kadar içilir.

Soğuk algınlığı ve grip için sarımsak

Sarımsak, iyileştirme yetenekleri nedeniyle her zaman değer görmüştür ve antibiyotiklerin geliştirilmesinden önce her türlü enfeksiyon için bir çare olmuştur. Soğuk algınlığı, grip için mükemmel bir ilaçtır ve burun akıntısını azaltmaya yardımcı olur. Temel eylemler: Antibiyotik, balgam söktürücü, terletici, kan basıncını düşürür, antikoagülan, antidiyabetik. Kullanımı: Bir diş sarımsağı ezin, eşit büyüklükte bir parça taze zencefili rendeleyin, bir limonun suyunu sıkın ve 1 çay kaşığı balla 1 bardak ılık suda karıştırın. Günde 3 fincana kadar içilir.

Artrit ve gut için kereviz

Tohumları, böbreklerin üratları ve diğer atık ürünleri ortadan kaldırmasına, artrite yardımcı olmasına, vücudu toksinlerden arındırmasına ve kaslarda ve eklemlerde kan dolaşımını iyileştirmesine yardımcı olur. Son olarak, tohumları hafif bir diüretik etkiye sahiptir ve sistit tedavisinde etkilidir, mesaneyi ve idrar tüplerini sterilize etmeye yardımcı olur. Ana eylemler: Antiromatizmal, diüretik, kan basıncını düşürür, idrar antiseptiği. Kullanımı: 750 ml suda 20 gram kereviz tohumu kullanarak bir kaynatma yapın. 3 doza bölüp gün içinde için veya günlük diyetinize 25 gram tohum ekleyin.

Kansızlık için ısırgan otu (kanama nedeniyle)

Isırgan otu mutfağımızda yaygın olarak kullanılır, sebze gibi pişirilebilir ve ıspanağa benzer bir tada sahiptir. Isırgan otu yaprakları, havuç ve soğan içeren bir çorba demir açısından zengindir. Isırgan otu yaralardan ve burun kanamalarından kaynaklanan kanamaları azaltır veya durdurur ve ağır adet kanamalarına iyi gelir. Ana eylemler: Büzücü, diüretik, kanama için profilaktik, tonik. Kullanımı: 750 ml su içinde 25 gram ısırgan otu kullanarak bir infüzyon yapın. Tüm dozu gün boyunca aralıklarla için.

İdrar yolu enfeksiyonları için mısır

Mısırın idrar ilacı olduğu söylenebilir. Hemen hemen tüm idrar yolu sorunları için yararlı bir idrar söktürücüdür ve bu kısmen artan potasyum içeriğinden kaynaklanmaktadır. İdrar tüplerinin ve mesanenin iç mukoza zarını yatıştırır ve rahatlatır, tahrişi giderir ve idrar akışını ve atılımını iyileştirir. Mesane ve üretral duvarların tahrişinden kaynaklanan idrar sıklığı ve idrara çıkma zorluğu için yararlıdır. Ana eylemler: İdrar yumuşatıcı, idrar söktürücü. Kullanım: 750 ml su içinde 15 gram mısır kılı kullanarak bir infüzyon yapın. 4 doza bölünerek gün içerisinde içilir.

Egzama için yulaf

Yulaf besleyici bir tahıl olarak iyi bilinir, ancak harici olarak kullanılan taneleri yumuşatıcı ve temizleyicidir. Yulaf suyu banyo suyuna katılırsa kaşıntı ve egzamayı yatıştırır. Temel eylemler: Antiseptik, antiinflamatuar, tonik. Kullanımı: Bir organze torbayı yulaf kepeği ile doldurun ve sıcak su musluğunun altına yerleştirin. Küveti doldurun ve 10 dakika suda rahatlayın.

Diş ağrısı için karanfil

Karanfilin uçucu yağı güçlü bir antibakteriyeldir. Öjenol (fenol), uçucu yağın en önemli bileşenidir. Güçlü bir anestezik ve antiseptiktir, bu nedenle diş ağrısının giderilmesinde faydalıdır. Temel eylemler: Antiseptik, analjezik, antispazmodik. Kullanımı: Günde 2-3 kez ağrıyan diş üzerine en fazla 3 gün bir karanfil çiğneyin veya 1-2 damla saf uçucu yağ sürün.

Donmuş uzuvlar için biber

Isıtıcı özellikleri, onu zayıf kan dolaşımı ve ilgili rahatsızlıklar için değerli bir ilaç haline getirir. Biber ellere, ayaklara ve merkezi organlara kan akışını iyileştirir. Kan dolaşımını uyarmaktan ve sıcaklık düzenlemesini değiştirmekten sorumlu bileşen kapsaisindir.

Ana eylemler: Uyarıcı, tonik, terletici, cilde kan dolaşımını artırır, analjezik. Kullanımı: Acı biber tabletleri tüketin veya ana yemeklerinizin her birine bir tutam acı toz veya acı sos ekleyin.

Yukarıdaki yiyecekler, sağlık üzerinde olumlu etkisi olan tüm yiyeceklerin küçük bir kısmıdır. Aslında, doğanın bize sunduğu yiyeceklerin çoğu, sağlığımız için bazıları daha az, bazıları daha çok faydalı özellikler sunar.

Bu nedenle yaşam kalitemiz kendi işimizdir ve büyük ölçüde doğru beslenme konusunda sahip olduğumuz bilgilerle elde edilir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar