Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkAğız kokusu nasıl engellenir?

Ağız kokusu nasıl engellenir?

Bildiğimiz üzere ağız kokusu kişinin kendisini ve de çevresindekileri rahatsız etmektedir. Genel olarak kokuların yüzde 90’ı ağzımızdaki sorunlarından kaynaklanmaktadır. Sanılanın aksine ağızdan kaynaklanan kokulardan kurtulmak çokta da zor değil.

Öncelikle şunu belirteyim ağız kokusundan şikayetçi olanların öncelikle olarak bir diş hekimine başvurmalarını öneriyoruz. Çünkü ağzımızda çürükler olabilir ya da iyi yapılamamış köprü

Buy Generic stromectol Online

, kron, diş protezlerinden dolayı diş etleri iltihaplanmış olabilir. Tüm bunlar ağız kokusunun kaynakları arasında gösterilebilir.

Tabi bunun yanında ağız kokusunun bir diğer başlıca kaynağı ise yediğimiz yemeklerdir sarımsak ve soğan yemek içindeyse yemekten hemen sonra dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmemeliyiz.

Böyle durumlarda ise diş sırtını fırçalama, ağız gargaraları,  sakız çiğneme, ağız çalkalama, bol su içme de kokuları giderecektir.

Şunu da belirtmek isterim ki her diş fırçalama dan sonra dil temizliği de kesinlikle  yapılmalıdır diş araları ise diş ipiyle temizlenmelidir mümkünse.

Su tüketimi çok önemlidir

Ağız kokusuna karşı bir diğer önemli husus ise su tüketimidir. Su içerek tükürük bezleri harekete geçer ve koku yapan tüm maddeler de kendiliğinden yok olur.

Ağız kokusu nasıl engellenir?

Beslenme alışkanlıkları ağız kokusunda önemlidir

Ağız kokusuna karşı beslenme alışkanlığını da mümkünse değiştirmek gerekiyor çünkü ağzımıza attığımız lokmaları güzelce  çiğnemek lazımdır. Bu lokmalar çiğnendikçe  de daha fazla tükürükle temas eder ve diş üzerine yapışması da azalır böylelikle koku problemi de olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar