Ali Şahin kimdir?

175
Ali Şahin Kimdir
Ali Şahin Kimdir

Ali Şahin AK Parti’nin Gaziantep Milletvekilidir.

ALİ ŞAHİN KİMDİR?

1970 yılında Nizip’te doğdu.

1990-1997 yılları arasında Pakistan Karachi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1998 yılında RefahYol hükümeti döneminde Gaziantep Milletvekili Kahraman Emmioğlu’na danışmanlık yaptı. İstişareler sonucunda 2014 yılında İstanbul’da Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (GASAM) kurdu. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Fahri Müşaviri olarak görev yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) çalıştı. Yenişafak ve Star gazetelerinde dış politika odaklı analizler yazdı.

ali şahin kimdir

12 Haziran 2011 seçimlerinde 24. Dönem AK Parti Gaziantep Milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Dışişleri, AB Uyum, KPK, AKPM ve Milli Savunma Komisyonu üyeliği yaptı. Türkiye-Lüksemburg Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı.

2016 yılından itibaren 64., 65. ve 66. Hükümetlerde Avrupa Birliği konularından sorumlu Bakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimde 27. Dönem Gaziantep Milletvekili seçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi. Shaheen, 2019 yılında Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi tarafından Pakistan Devletinin en yüksek devlet onurlarından biri olan Sitara-i-Quaid-i-Azam Devlet Madalyası ile ödüllendirildi.

16 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

AK Parti Genel Merkezi’nde Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İngilizce, Arapça ve Urduca bilen ŞAHİN evli ve 2 çocuk babasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz