Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkArpacık ve tedavisi hakkında

Arpacık ve tedavisi hakkında

Arpacık genellikle kirpik diplerinde enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşan

https://antibiotiquesenligne.com/promotions/amoxil/index.html

,  sivilceye benzeyen bir şişliktir. Stafilokok isimli bakterinin yol açtığı bu şişlik aslında bir enfeksiyondur ve gözde bir ağrı gelişmesiyle başlar. Ağrı, batma, acı, kaşıntı, sulanma ve kabarıklıkla kendini gösterir. Göz kapağının dışında gelişebileceği gibi içte görülmeyen bir noktada da gelişebilir. Bu aşamada göz de ışığa karşı bir hassasiyette görülebilir.

Arpacık genellikle Stafilokok isimli bakteriden oluşurken, göz kapağındaki yağ bezesi enfeksiyonu, vitamin eksikliği, Blefarit (göz kapağı iltihabı), makyajın iyi silinmemesi, bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanımı, stres, seboreik dermatit (cilt hastalığı), bahar alerjisi, kullanılan makyaj malzemelerinden kaynaklı alerji, yağlı beslenme, fiziksel yatkınlık, ergenlik döneminde olma gibi nedenlerle gelişebilir.

Arpacık sıklıkla herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan içindeki iltihabın bir – iki hafta içerisinde boşalmasıyla geçebilmektedir. Ancak oldukça ağrılı olabilen bu hastalık, antibiyotikli damla ve göz kremi kullanımıyla tedavi süreci hızlandırılabilir.

Arpacık ve Tedavisi

Eğer arpacığın içerisindeki iltihap boşalmazsa, cerrahi bir müdahaleyle içerisindeki iltihap boşaltılabilir. Arpacık iyileşene kadar, makyaj yapmamanız ve kontak lens kullanmamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar