Ballon d’Or 2022’nin değeri ne kadar?

264
Ballon d'Or 2022'nin değeri ne kadar?
Ballon d'Or 2022'nin değeri ne kadar?

Karim Benzema , Paris’teki théâtre du Châtelet’te gerçekleştirilen mükemmel futbolculara ayrılan 66. ödül töreniyle 2022 Ballon d’Or’un galibi oldu .

Fransız pivot, aslında, mutlak kahramanı olduğu Şampiyonlar Ligi’nin fethiyle sonuçlanan olağanüstü geçen sezonu sayesinde, rekabeti yendi, aynı zamanda ödülün iki hükümdarı Messi ve Cristiano Ronaldo’nun düşüşünü de gördü. geçmiş yıllar.

Ama Ballon d’Or’un değeri ne kadar? Ekonomik değerinin ötesinde , gıptayla bakılan ödül, uluslararası futbol tarihine bir şekilde kazananı haklı olarak yazdıran sembolik bir tanınmadır.

Ballon d’Or’un değeri ne kadar?

Ballon d’Or , daha iyi bilinen adıyla Il Pallone d’Oro , 1956’dan beri Fransız spor dergisi France Football tarafından bir takvim yılı boyunca dünyanın her yerinde kendini en çok öne çıkaran futbolcuya verilen bir ödüldür.

Gazetecinin ve eski futbolcu Gabriel Hanot’un iradesiyle doğan , uzman basına göre Avrupa’nın en iyi oyuncusu olan oyuncu, ilk olarak en güçlü orta saha oyuncularından İngiliz Sir Stanley Matthews ile birlikte seçildi. kazanan.

Yıllar geçtikçe, seyirciler en iyi Avrupalı ​​oyuncudan dünyanın en iyi oyuncusuna doğru genişledi. Ödülü vermek için , önce dünyanın her yerinden 173 spor gazetecisinin daha sonra kazanana oy verdiği otuz finalistten oluşan bir liste hazırlanır .

Ballon d’Or şüphesiz bir oyuncunun alabileceği en önemli ve prestijli ödüldür. Şeref listesine baktığımızda, aslında, hem Pelé hem de Maradona eksik olsa bile, futbol tarihindeki en güçlü oyuncuları bulabiliriz, çünkü ödül sadece 1995’te Avrupalı ​​olmayan oyunculara da verildi.

Sembolik bir bakış açısından, bu nedenle, bir oyuncu için ödül en üst sıradadır, ancak ekonomik açıdan , Altın Top maddi olarak ne kadar değerli olabilir ? Bu açıdan bakıldığında, tanınmanın çok daha az tatmin edici olduğu söylenebilir.

31 cm yüksekliğe, 23 cm genişliğe ve bir o kadar da derinliğe sahip küçük boyutuna rağmen, ağırlığı (12 kilo) o kadar fazladır ki, çeşitli kazananların aynı anda onu iki elle nasıl kaldırması gerektiğini görebilirsiniz.

Ballon d'Or 2022'nin değeri ne kadar?
Ballon d’Or 2022’nin değeri ne kadar?

Temel ağırlığı, işlenmesi altı ay kadar süren Altın Topun pirinçten yapılmış olması ve betonla doldurulması ve daha sonra son bitirmeden önce altına daldırılması gerçeğiyle belirlenir.

Bu nedenle, ne yazık ki kazananlar için tamamen katı altın değildir, bu nedenle oldukça mütevazı olarak kabul edilebilecek gerçek değeri ile . Bununla birlikte, onu alanların ceplerine güzel para koymanın başka dolaylı yolları da var.

Her şeyden önce, bir oyuncunun yalnızca Ballon d’Or kazanması değil, aynı zamanda yalnızca otuz finalistin çemberine girmesi durumunda da bir oyuncunun değerinde bir artış olur. Yeni bir sözleşmenin yenilenmesi veya imzalanması söz konusu olduğunda , bu şüphesiz müzakerelere ağırlık verebilir.

Bununla birlikte, anlık kazanımlar da vardır. Aslında, birçok oyuncunun hem sponsorlarla hem de kendi kulüpleriyle olan sözleşmelerinde, Altın Top’un verilmesi durumunda önemli ikramiyeler de dahil olmak üzere, ikramiye sağlayan maddeler vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz