Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

164
Bitter çikolatanın faydaları nelerdir
Bitter çikolatanın faydaları nelerdir

Bitter çikolatayı ölçülü tüketmek için birçok neden var. Bu tatlı ayartmanın vücudumuz için yeterince faydası var ki, onu tükettiğimiz için suçluluk duymuyoruz. Ama olaylara daha ayrıntılı bakalım.

Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir

Bitter çikolata tüketimi ile ilgili gözlemlenen en büyük faydalardan biri kalp sağlığımızın iyileşmesidir. Araştırmalar, ara sıra koyu çikolata tüketiminin daha az tıkalı arter ve daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni çikolatadaki flavonoidlerdir.

Ruh halimizi ve bilişsel becerilerimizi geliştirir

Çikolatanın ruh halimizi iyileştirdiği uzun zamandır biliniyor – bunun nedeni tadı ve içerdiği maddelerin beynin neşe duygusuyla ilişkili alanını uyarmasıdır. Bununla birlikte, uzun vadede, bu küçük “neşe dozları”, zamanın etkisini bir şekilde tersine çevirerek beynimiz için daha büyük bir fayda sağlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, diyabeti önler

Bunun besinlerle daha az ilgisi var, kendi öz kontrolümüzle. Bilimsel olarak konuşursak, küçük dozlarda bitter çikolata, şekerinin ötesinde bir miktar besin değeri sağlar. Bu nedenle diyetimizi nasıl yönettiğimiz açısından, aşırıya kaçmadan tatlı ihtiyacımızı gidermek için iyi bir çözümdür. Bu, diyabet ve diğer hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda – bazı çalışmaların gösterdiği gibi – bitter çikolata iştahımızı tamamen bastırmaya yardımcı olabilir. Yine burada anahtar kelime ölçüdür.

Antioksidan özelliklere sahiptir

Bitter çikolatadaki flavonoidler, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve bu da onu vücuttaki serbest radikaller ve iltihaplanma ile savaşan bir diyetin ideal bir parçası haline getirir. Bildiğimiz gibi, antioksidanlar açısından zengin bir diyet, kalp hastalığı, Alzheimer ve birçok kanser riskini önler.

Cildimiz için iyidir

Bitter çikolata, hepsi cilt yenilenme süreçlerinde rol oynayan bakır, demir, magnezyum ve manganez gibi az miktarda mineral içerir ve aynı zamanda onu güneşin ultraviyole ışınlarından korur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz