Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaHaberlerBuzdolabı ve derin dondurucunun buzunun çözülmesi (Hızlı püf noktası)

Buzdolabı ve derin dondurucunun buzunun çözülmesi (Hızlı püf noktası)

Buzdolabınızı son birkaç yıl içinde satın aldıysanız , buz çözme işleminin sizi hiç ilgilendirmemesi ihtimali vardır. No Frost buzdolapları – bugün piyasadaki çoğu modelin ait olduğu bir kategori – hem buz oluşumunu hem de içlerinde hoş olmayan kokuların oluşmasını sınırlama yeteneğine sahiptir.

Peki ya buz birikmeye başladığında biraz daha eski (veya sadece daha fazla… bütçeli) modeller? Buz çözme oldukça kolay bir işlemdir, ancak buzdolabınızın ömrünü ve iyi çalışma süresini önemli ölçüde uzatabilir. Uzmanlık bilgisi gerektirmez, sadece zaman ve iyi bir planlama gerektirir .

Buzdolabı Buz Çözme Buzdolabı buz çözme 02

Nasıl yapılacağına gelince, şu adımları izleyin:

 • İlk önce buzdolabının fişini çekin ve kapısını açık bırakın. Yemeğinizi geçici olarak başka bir yere koymanız gerektiğini söylemeye gerek yok!
 • Çekmeceleri, kasaları ve rafları çıkarın ve iyice temizleyin!
 • Ardından buzdolabının duvarlarındaki buzu kırmaya başlayın. Buzdolabıyla birlikte verilen buz kazıyıcıyı veya başka bir benzeri aleti kullanın – hasar vermemeye her zaman dikkat edin. Buzun kolayca çıkarılamadığını fark ederseniz, erimesine izin verin ve kısa bir süre sonra tekrar deneyin.
 • Buzdolabının içini temizledikten sonra, köşelere ve ulaşılması zor yüzeylere odaklanarak iyice silin.
 • Rafları, kasaları ve çekmeceleri yerlerine ve ardından yemeğinizi yerleştirin.

Bu kadar! Artık buzdolabınız lekesiz, buzsuz ve yiyecekleri doğru sıcaklıkta tutmaya hazır olacak!

Peki ya dondurucu?

Dondurucunun buzunun çözülmesi, buzdolabından özellikle farklı değildir. Duvarlarda biriken buzun kalınlığının 10 cm’ye ulaştığını veya geçtiğini gördüğünüzde, bu buz çözme zamanının geldiğinin iyi bir göstergesidir!

Buzdolabı Buz Çözme Buzdolabı buz çözme 01

Dondurucu veya dondurucunun buzunu çözmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Fişini çekin ve içindeki tüm yiyecekleri çıkarın.
 • Boşaltma tapasını açın ve kapıyı açık bırakın.
 • Çekmeceleri çıkarın ve iyice yıkayın.
 • Bir buz kazıyıcı veya benzeri bir aletle, zarar vermemek için buzu dikkatlice kırmaya başlayın. Buz devam ederse, biraz zaman verin ve kısa bir süre sonra tekrar deneyin.
 • Buzu daha hızlı eritmek için yararlı bir “hile”, dondurucuya bir kase kaynar su koyup kapıyı kapatmaktır. 30 dakika sonra kapıyı açın ve içini temizleyin – buzun çoğu erimiş olacak!
 • İç kısımda artık buz olmadığından, iyice silin ve çekmeceleri değiştirin.
 • Sıcaklığı en düşük ayara getirin, kapıyı kapatın ve dondurucuyu yaklaşık üç saat çalıştırın.
 • Bu saatlerin sonunda yemeği tekrar yerleştirin!

İsteğe bağlı olarak, daha sonra mutfağı temizlemeyi kolaylaştırmak için buzdolabının çevresine emici havlu veya kağıt yaprağı yerleştirebilir, buzdolabından akabilecek suyu toplayabilirsiniz. Ayrıca buz çözme, temizlikle birlikte yürüdüğünden, buzdolabı veya dondurucu kapılarındaki lastikleri temizlemeyi unutmayın. Kapı contaları, yiyecek kalıntılarını ve diğer kalıntıları gizleyebilecek bir noktadır. Tam bir temizlik için buna da dikkat etmelisiniz!

Bu talimatları izleyerek buzdolabında veya derin dondurucuda biriken buzlardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar