Davlumbaz filtresini nasıl temizlerim?

118
Davlumbaz filtresini nasıl temizlerim?
Davlumbaz filtresini nasıl temizlerim?
Başka bir şey söylemeden önce, iki şeyi açıklığa kavuşturalım: birincisi, davlumbaz filtresinin zamanla kirlenmemesi mümkün değildir (ocağın mutfağınızda dekoratif bir rolü yoksa) ve ikincisi kirlenir çünkü işi bu ! Yanlış bir şey yapmıyorsunuz ve bir şekilde bundan kaçınamazsınız – en yetenekli şef olsanız bile!

Davlumbaz filtresi, yağı hapsetmek ve yemek kokularını ortadan kaldırmak için yerindedir. Sobanızın üzerinde biriken kirlerin borulardan geçerek çok daha ciddi sorunlara neden olabileceğini düşünün, çünkü bu durumda çıkarılması son derece karmaşık ve buna bağlı olarak pahalı olacaktır.

Ama nasıl temizlersiniz?

Bunu bilmek iyi…

Davlumbaz filtrenizi nasıl yeni gibi yapacağınızı açıklamadan önce, birkaç önemli şeyi açıklayalım.

Her şeyden önce, bu nispeten sık yapılması gereken bir işlemdir. Temiz bir filtre sadece estetik açıdan daha güzel değil, aynı zamanda daha etkili ve her şeyden önce daha sağlıklıdır. Ek olarak, davlumbaz filtrenizi düzenli aralıklarla temizleyerek, üzerinde çok fazla kalan lekeleri çıkarma zahmetinden kurtulacaksınız.

Filtreyi ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğine gelince, ocağı haftada ortalama dört ila beş kez kullanıyorsanız, o zaman ayda bir hesaplayın – elbette daha önce kirli görürseniz beklemenize gerek yoktur.

Davlumbaz filtresi temizleme işlemi

Uygun şekilde hazırlandığınız sürece filtreyi temizlemek zor bir iş değildir. Başka bir şey yapmadan önce, özel talimatlar için kılavuzuna bakın ve ana şalteri kapatın.

1. Adım: Filtreyi kaldırın

İlk önce davlumbaz filtresini çıkarmanız gerekir. Kirin dağılmasını veya daha da kötüsü filtrenin ocak üzerine düşmesini önlemek için özel korumayı çıkarırken son derece dikkatli olun.

2. Adım: Filtreyi temizleyin

Filtre metal ise, temizlemek için bir leğeni veya lavaboyu sıcak suyla doldurun ve kabartma tozu ve bulaşık deterjanı dökün. Filtreyi (veya tam oturmuyorsa yarısını) içine yerleştirin ve yaklaşık 10 dakika orada bırakın. Sonra çıkarın ve bir bezle hafifçe ovalamaya başlayın – giymemeye dikkat edin. Durulayın ve üzerinde herhangi bir leke olup olmadığını kontrol edin. Bu noktalara odaklanarak tekrar ovalayın.

Filtre karbon veya fiberglas ise, temizlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu filtrelerin belirli bir kullanım ömrü vardır ve daha sonra değiştirilirler.

Adım 3: Başlık temizleme

Filtreyi temizledikten sonra çoğu insan yerine koyar. Ancak, kaputun kendisini temizlemek için biraz daha zaman harcayabilirsiniz. İçi için bulaşık deterjanı kullanın ve bir bezle ovun ve istenirse bu sefer temiz bir bez ve ovma alkolü ile bir kat daha verin.

Davlumbazın dışı için paslanmaz çelik (inox) model ise kabartma tozunu sıcak su ile karıştırıp bir bezle ovalayabilirsiniz. Yüzeyi cam ise, aynısını yapın, sonunda bir cam temizleyici ile püskürtün. Her durumda, herhangi bir hasarı önlemek için dikkatli olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz