Dünya Bankası Çin’i batırdı: Dolar…

141

Asya piyasalarında , yatırımcıların artan küresel resesyon riskine hazırlanmaları nedeniyle ABD hisse senetlerinin bir başka satışı, artan tahvil getirileri ve oynak döviz piyasalarının ardından, 27 Eylül’de ticaret temkinli bir seviyede kalmaya devam ediyor.

Dolar göstergesi Pazartesi günü Federal Rezerv yetkililerinin politika hakkında şahin yorumları tekrarlamasıyla 114 puanlık rekor seviyeden bir adım geri çekildi. Yen ve yuan dahil olmak üzere Asya para birimleri hafifçe güçlendi, ancak Japonya ve Çin’deki yetkililerin endişelerini artıran seviyelerde kaldı.

Ejderha, sorunlu bir ekonomiye ivme kazandırmaya çalıştığı için özel olarak görülüyor. Büyümesine ilişkin en son tahminler, hala düşük, Dünya Bankası’ndan geliyor.

Dünya Bankası Çin’i batırdı: olumsuz bir rekor olacak

Başkan Xi Jinping’in sıfır- Covid politikalarının yol açtığı zararı ve dünyanın en büyük konut piyasasının çöküşünü vurgulayan yeni Dünya Bankası tahminlerine göre, Çin’in ekonomik çıktısı 1990’dan bu yana ilk kez Asya’nın geri kalanının gerisinde kalacak . .

Uluslararası kuruluş, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki GSYİH büyümesi için tahminlerini geçen yılki %8,1’e kıyasla %2,8’e ve bu yıl için Nisan tahminini %4 ila %5 arasında revize etti.

Aynı zamanda, Doğu Asya ve Pasifik’in geri kalanı için beklentiler iyileşti . Çin hariç bölgenin, yüksek emtia fiyatları ve pandemi sonrası iç tüketimdeki toparlanma sayesinde, geçen yılki %2,6’dan 2022’de %5,3 büyümesi bekleniyor.

Financial Times’a konuşan Aaditya Mattoo, ” Pandemiden kurtulmaya öncülük eden ve Delta’nın [Covid varyantı] zorluklarını büyük ölçüde ortadan kaldıran Çin, şimdi hastalığı en bulaşıcı tezahüründe tutmanın ekonomik maliyetini ödüyor ” dedi. Doğu Asya ve Pasifik Bankası Baş Ekonomisti.

Xi’nin ani donmalar ve toplu testler yoluyla koronavirüs salgınlarını ciddi şekilde engelleme politikası, ekonomik faaliyetin yaklaşık %30’unu oluşturan Çin emlak sektörü tarihi bir çöküş yaşıyor olsa bile hareketliliği sınırladı ve tüketici faaliyetlerini zayıflattı.

Dünya Bankası ayrıca konutlardaki yavaşlamanın derin bir “yapısal” sorunu temsil etmesinden de korkuyor . Banka, acil bulaşma riskini azaltmak için Pekin’in sorunlu geliştiricilere daha fazla likidite desteği ve projeyi tamamlamak için finansal garantiler sağlaması gerektiğini söyledi. Ancak uzun vadede, yerel yönetimlere emlak vergisi de dahil olmak üzere arazi satışının ötesinde gelir kaynakları sağlamak için vergi reformlarına ihtiyaç var.

Yuan uyarısı: Dolar için çok mu zayıf?

Çin de kur riskleriyle karşı karşıya. Renminbi dolar karşısında daha da değer kaybetti ve Çin merkez bankasına 2017’den bu yana ilk kez doğrudan müdahale etmesi ve önemli döviz rezervleri yerleştirmesi yönünde baskı yaptı.

Renminbi’nin dolar karşısında bugüne kadarki %11,5’lik düşüşü 7,1631 RMB’ye düşmesi, enflasyonla mücadele eden agresif bir ABD Federal Rezervi ile zayıf büyümeyi desteklemek için çalışan uyumlu Çin arasındaki genişleyen siyasi ayrışmanın sonucudur.

Çin Halk Bankası, türev piyasalar aracılığıyla renminbi bahislerini caydırmak için Pazartesi günü önlemleri açıkladı. Bankaların türev sözleşmeleri satarken rezerv kaydetmelerini gerektiren kurallar, genellikle Çin’de para biriminin değer kaybettiği dönemlerde uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz