ECB alarm veriyor: “2023 zor bir yıl olacak”

135
ECB alarm veriyor 2023 zor bir yıl olacak
ECB alarm veriyor 2023 zor bir yıl olacak

AB, ekonomik açıdan zor bir yılı beklemektedir. Tahmin , ECB başkanı Christine Lagarde’dan geliyor ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Ekonomik İşler Komitesi’nde bir oturumda dile getirildi. 2023 , Lagarde için ” kesinlikle zor bir yıl olacak, büyük olasılıkla ilk çeyreğin negatif büyüme göstermesiyle , çünkü 2022’nin dördüncü çeyreğinin de negatif olacağına inanıyoruz “.

Önümüzdeki birkaç ay ve yeni yılın başlangıcı için tahminler, 2023 için tüm bölge için minimum da olsa büyüme olasılığı olsa bile olumlu değil. Bununla birlikte, çok yüksek düzeyde bir belirsizlik devam etmektedir, çünkü ayrıca Lagarde’a göre, 2023’teki büyümenin nihai sonucunu tahmin etmek şu anda çok zordur.

Kaçınılmaz olarak, Ukrayna’daki savaşın AB üzerinde doğrudan ekonomik sonuçları olmaya devam ediyor ve “ karanlıklaşıyor ”: “ Enflasyon hala çok yüksek ve uzun bir süre boyunca hedeflerimizin üzerinde kalması muhtemel ”. Bakalım Lagarde Avrupa Parlamentosu’na ne dedi ve önümüzdeki aylar için beklentiler neler.

Çünkü ekonomik aktiviteyi yavaşlatacak

Lagarde, komiteye ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlamanın beklendiğini açıklıyor . Ve bu senaryoyu dört nedene atıfta bulunarak açıklıyor. Her şeyden önce, harcama ve üretimde bir azalmaya yol açan yüksek enflasyon . Ardından, hizmetlere yönelik güçlü talep güç kaybediyor gibi görünüyor. Yine dünya talebinin zayıflamasından etkilenir . Son olarak, hane halklarının ve işletmelerin güvenindeki düşüşün gösterdiği gibi yüksek belirsizlik devam etmektedir.

ECB faiz oranlarında ne yapacak?
Lagarde, ECB’nin aldığı yolun Aralık ayında başladığını ancak hala uzun göründüğünü açıklıyor. Lagarde , bir duruşmada, “Nötr orana ulaşana kadar daha fazla zam olacağını açıkça belirttik ” diye açıklıyor. Aslında ECB, vaka bazında değerlendirilecek veriler temelinde toplanarak kurulacak oranlarda daha fazla artış bekliyor. O zaman %2 enflasyon hedefine ulaşmak için daha ileri gitmenin gerekip gerekmediğini anlayacaksınız.

Yayılma önleyici kalkan

İtalya’daki siyasi seçimleri takip eden ve yayılmada yeni bir yükselişin yaşandığı gün, Lagarde’dan da ECB kalkanı konusuna yanıt vermesi isteniyor. Belirli bir ülke için değil, zorluk çeken herkes için tasarlanmış bir araç , diye açıklıyor. Lagarde’a İletim koruma aracının (Tpi) kullanımı için İtalya’ya bakıp bakmadığı sorulur, ancak ECB başkanı bunun topluluk bankacılığı kurumunun elindeki tek araç olmadığını hatırlatır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz