Ehliyet sahipleri dikkat: Son tarih duyuruldu

145
Ehliyet sahipleri dikkat Son tarih duyuruldu
Ehliyet sahipleri dikkat Son tarih duyuruldu

Eski tip ehliyetlerin değişim süresi 31 Aralık 2022’de sona eriyor. Yıl sonuna kadar yenilenmeyen eski tip ehliyetler geçersiz sayılacak. Yetkililer, başvuru yoğunluğu nedeniyle doğabilecek şikayetleri dikkate alarak vatandaşlardan başvurularını yılın son aylarına bırakmamalarını istedi.

Türkiye’nin yeni ehliyet türüyle tanıştığı 1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen eski ehliyetlerin değiştirilme süreci devam ediyor. Eski usul ehliyetlerin değiştirilme süresi 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Yenilenmeyen ehliyetler geçersiz sayılacaktır. Süresi dolmuş sürücü belgesi ile araç kullananlara Karayolları Trafik Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

RANDEVU ALINMALI

Amasya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Zehra Şahinler, yeni ehliyet türü için ALO 199, “ALO 199 Mobil Uygulama” veya “nvi.gov.tr” den randevu alabileceklerini, yapamayanların ise randevu alabileceklerini söyledi. Randevu, işten sonra 17:00 ile 19:00 saatleri arasında verilebilir. Zehra Şahinler, “Vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğu nedeniyle olası şikayetleri önlemek için yılın son ayı ve son günlerini beklememeleri önemlidir.” dedi.

Sürücü olabilmek için aile hekiminden ehliyet yenileme için gerekli belgeler, son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ve Vergi Adreslerinden “https://ivd” üzerinden sanal pos uygulaması üzerinden alınması gerekmektedir. gib.gov.tr” internet adresinden anlaşmalı bankalara banka kartı veya banka kartı ile yatırılması gereken 15 TL ücret olduğunu belirten Şahinler, başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sürücü belgelerinin istedikleri adrese teslim edileceğini söyledi. Adresi olan kişilere Merkezi Nüfus Yönetim Sistemi’nde (MERNIS) yer verin.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve yeni ehliyet sahibi olan ve ehliyet bilgilerini kimlik kartına aktarmak isteyenlere hitap eden Şahinler, “Uygulama yaparak ‘nüfusmatik’ cihazından yükleme ve aktarma cihazını kolayca gerçekleştirebilirler. randevu almadan açık adreslerimize.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz