Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEkonomiErdoğan Demirören “gaz”ladı! EPDK'dan lisansı aldı

Erdoğan Demirören “gaz”ladı! EPDK’dan lisansı aldı

Türkiye’de medyanın önemli bir bölümünü kontrol eden Demirören Grubu, doğal gaz sektöründe büyüme stratejisini sürdürüyor. Sektöre, ELA Doğal Gaz ile adım atan Grup, 12 Ağustos’ta “ELMİ Doğal Gaz AŞ” adı altında yeni bir şirket daha kurdu. ELMİ Doğal Gaz AŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK), spot ithalat lisansı aldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı, küresel ölçekte enerji fiyatlarının uçmasına yol açtı. Batı’nın yaptırımlarına karşı Rusya, önce doğal gaz vanalarını kıstı. Karşılıklı hamleler peş peşe gelmeye devam etti. Batı karşısında her defasında el yükselten Rusya, vanayı tümüyle kapattı. Artan ve süregelen gerginlik, doğal gaz fiyatlarını tetikledi. Gaz fiyatları, tüm zamanların rekorunu kırdı. Artmaya da devam ediyor.

Türkiye de etkilendi

Fiyatlarda yukarı yönlü hareket, Türkiye’yi de derinden etkiledi. Türkiye’nin doğal gaz faturası kabardı. BOTAŞ, artan fiyatları iç piyasada tarifelerine yansıtamadığı için milyarlarca dolar zararla karşı karşıya kaldı.

Fahiş gaz fiyatlarıyla boğuşan BOTAŞ, tedarik kanallarını açık tutmak ve tüketimin artacağı kış mevsimi için ek gaz bulmak amacıyla Rusya dahil ilgili ülkelerle görüşmeler yapıyor. BOTAŞ’ın yanı sıra özel sektör gaz şirketleri de ithalat için girişimlerini sürdürüyor. AKSA, Ahlatcı ve Kibar Enerji, Rusya ile görüşme yapıyor. Bu şirketlerin her biri 1’er milyar metreküp gaz ithal edecek.

Demirören’in ikinci lisansı

Demirören Grubu da doğal gaz sektöründe büyümek istiyor. Demirören Grubu, doğal gaz sektörüne ELA Doğal Gaz AŞ ile girdi. Söz konusu şirket, bir süre önce EPDK’dan spot ithalat lisansı aldı ve toptan satışa başladı.

Grup, yeni bir adım daha attı ve ağustos ayının başında ELMİ Doğal Gaz AŞ’yi kurdu. Şirketin, yüzde 50’sini Sinan Oktay, kalan hissesini de Erdoğan Demirören kontrol ediyor. ELMİ de EPDK’dan 30 yıl süreli spot ithalat lisansı aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar