Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiFacebook ve Instagram ile Meta: iPhone'daki her şeyi izler

Facebook ve Instagram ile Meta: iPhone’daki her şeyi izler

Meta, Apple’ın bu tür izlemeyi önlemeye yönelik mekanizmalarına ve politikalarına rağmen, onu kullanıcıların iPhone’larından veri toplamak ve izlemekle suçlayan yeni bir davayla karşı karşıya.

Meta’nın Facebook ve Instagram uygulamalarıyla bir kullanıcının tüm tuş vuruşlarını, klavye girişlerini ve uygulama içi tarayıcıyı kullanırken daha fazlasını izleyebildiği ağustos ayıydı. Örneğin bir kullanıcı bir Instagram bağlantısını tıkladığında Meta, kullanıcı etkileşimlerini, metin alanlarını ve hatta şifreler ve kredi kartları gibi kişisel bilgileri izleyebilir.

Bu, uygulamaların uygulamalarda ve web sitelerinde izlemeye başlamadan önce kullanıcının iznini istemesini gerektiren Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) politikasının bariz bir ihlalidir.

iPhone’daki çoğu uygulamada geliştiriciler, uygulamalar içindeki bağlantıları açmak için Safari’yi kullanır. Ancak Meta, kullanıcıları izleyen Javascript enjekte edebilen Apple’ın Instagram ve Facebook için Webkit’ini temel alan özel bir uygulama içi tarayıcı geliştirdi.

Kısacası dava, Meta’yı, Apple’ın kullanıcı takibini engellemek için aldığı önlemleri dolaylı olarak başarmak ve aşmakla suçluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar