Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHaberlerFatma Şahin kimdir?

Fatma Şahin kimdir?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olan Fatma Şahin kimdir?  İşte Fatma Şahin’in merak edilen hayat hikayesi ve aldığın eğitim ile birlikte Fatma Şahin’in siyasi kariyeri

FATMA ŞAHİN KİMDİR?

1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve orta öğrenimini Gaziantep’te, yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Bölümü’nde tamamladı.

Kariyerinin başlarında özel bir şirkette Operasyon Mühendisi ve Operasyon Müdürü olarak çalıştı.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl kurucu üyesi oldu. 2002 genel seçimlerinde Gaziantep’ten ilk kadın milletvekili seçildi. 22, 23 ve 24. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gaziantep Milletvekili olarak görev yaptı.

TBMM’deki görevi süresince Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Üyeliği, Türkiye-AB Karma Meclis Komisyonu Üyeliği ve Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

2011 genel seçimleri sonrasında kurulan 61. hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Kurucu Bakanı olarak atanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Bakanı unvanını aldı.

Fatma Şahin kimdir?
Fatma Şahin kimdir?

Türkiye Engelliler Vakfı, engellilere yönelik çalışmaları nedeniyle Bakan Fatma Şahin’i Yılın Kadını seçti.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri seçilerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 8 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden seçildi.

Asya Belediye Başkanları Forumu 2016-2019 Başkanlığı, 2016-2019 Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Başkan Yardımcılığı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya (UCLG-MEWA) Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. ) 2016-2019 dönemi için. Ayrıca 2014 yılından bu yana Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesi olan Şahin, halen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlerine devam etmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar