Fritöz: Bilmek isteyip de sormaya çekindiğiniz her şey!

156
Fritöz: Bilmek isteyip de sormaya çekindiğiniz her şey!
Fritöz: Bilmek isteyip de sormaya çekindiğiniz her şey!

İster çıtır çıtır panelenmiş tavuk ister patates kızartması hakkında konuşalım, fritöz neredeyse her zaman en iyi sonuçları verir: daha yüksek sıcaklık, tam daldırma, sıçrama yok. Ancak kreplerin sağlığımız için en iyisi olmadığı bilinmektedir. Ancak son yıllarda yeni bir fritöz türü ortaya çıktı: hava fritözü. Bu yeni kategori , normal bir fritözün mükemmel sonuçlarını vaat ediyor , ancak çok az yağ var veya hiç yağ yok! Bu ne sihir?

Bir hava fritözü nasıl çalışır?

Pratik olarak, “hava fritözü “, yiyeceklerin dışını çıtır ve kuru, ancak içi sulu ve yumuşak yapmak için sıcak havayı dolaştıran küçük bir hava fırınıdır! Yöntem, ünlü Philips tarafından patentlidir ve son yıllarda ilgili cihazlar popüler hale gelmiştir! Bunun nedeni, donmuş tavuk kanadı ve patatesten… sebzelere kadar her şeyi “havada kızartabilmeniz”!

hava fritözü

Fritözün tek “eksi” özelliği kapasitesidir: eğer büyük miktarlar istiyorsanız, o zaman bunu partiler halinde yapmanız gerekecek! Elbette 4 litreden fazla kapasiteye sahip modeller var , ancak sonuçlar… daha küçük miktarlar koyarsanız daha gevrek!

Fritözte yemek pişirmek sağlıklı bir yol mu?

Cevap koca bir “evet”… ama şartlar altında! En doğru ifade “Sıradan bir fritöze benzetecek olursak daha sağlıklı bir pişirme şeklidir” olacaktır. Havalı fritözleri normal yağlı fritözlerle karşılaştırmak , çok daha sağlıklı bir pişirme yöntemi olduğu açıktır . Hava fritözündeki yiyeceklerin çıtır ve lezzetli hale gelmesi için çok az yağ içeren veya hiç yağ içermeyen bir spreye ihtiyacı vardır ve kızartma yağından gelen kaloriler %80 oranında azaltılır . Sonunda, yine de, hepsi içine koyduğunuz yiyeceğe bağlı.

Örneğin, panelenmiş tavuk, patates kızartması veya tavuk kanadı o kadar büyük bir fark yaratmaz. Ancak sebzeleri de kızartabilirsiniz, örneğin çok az yağ ile kızarmış kabak! Köfte de aynı şekilde , ama aynı zamanda balkabağı köftesi , kızarmış patlıcan , hatta… karides!

hava fritözü 02

Neden hava fritözü?

Basitçe çünkü… krepler lezzetlidir! Mutlak olarak en sağlıklı pişirmeyi istiyorsanız, o zaman bir buharlı pişiriciye dönmelisiniz ! Ama gerçek şu ki, çoğu buhar, diyetisyen de sıkılıyor! Ne kadar sağlıklı olursa olsun, sadece buharda pişirilmiş yiyeceklerle beslenmek mümkün değildir! Prensipte, “buhar” ve “çıtır” iki uyumsuz kavramdır. Çıtır, çıtır, fazla pişmiş yiyecekleri seviyorsanız, ancak mümkün olduğunca sağlıklı bir şeyler istiyorsanız, o zaman… bir fritöz istiyorsunuz! Sevdiğiniz tüm yiyecekleri deneyin, hatta… fritöz veya tava yerine folyo ile peynirli turtaları hava fritözünde deneyin ve yağları tamamen unutabilirsiniz!

Bir hava fritözü almak isteyebileceğiniz başka bir neden de kolaylıktır. Bir hava fritözünde, tam litre alan geleneksel fritözler gibi yağ bile yoktur, bu nedenle temizlik küçük bir mutfak kağıdıyla bile yapılabilir! Ek olarak, kokular kalmaz ve bulaşık makinesinde de yapılan sepeti temizlemek (belki) dışında, pişirme sonrasında başka bir şey yapmanız gerekmez.

Hava fritözü çok miktarda krep istemeyenler için uygundur . Örneğin, bir film veya en sevdiğiniz Netflix dizisinin son bölümünü izlerken çiğnemek için ekmekli peynir çubukları yapmak istiyorsanız, fritöz idealdir. Tavuk kanatlarını, panelenmiş tavuğu, mozzarella çubuklarını ve hatta kızarmış kabakları seviyorsanız, o zaman bir fritöz istersiniz! Ama aynı zamanda köfteler, balık çubukları, hatta veya kızarmış hamsi, hepsi fritözde minimum yağ ile kolayca ve hızlı bir şekilde yapılır ve onları “suçlu zevklerden” “sağlıklı atıştırmalıklara” dönüştürür!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz