Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkGüneş yanıklarından korunma yöntemleri

Güneş yanıklarından korunma yöntemleri

Güneş yanığı denilince hepimizin aklına güneş kremleri gelir fakat tek yöntem bu değil. Güneş yanığından korunmanın çok daha etkili yolları var. İşte o yöntemler;

Birinci yöntemimiz sabah kahvaltısında yediğimiz domates vücudumuza çok miktarda likopen sağladığından güneş yanığına karşı cildimizi korur. Ayrıca likopen sadece domateste değil kırmızı meyvelerde de bulunur. Öğlen vakitlerinde bu kırmızı meyveleri tüketmeniz yararlı olacaktır. Bir diğer şey ise birçok faydası bulunan yeşil çay. Yeşil çayda bulunan kateşin bileşikler güneşin ışınlarına karşı cildi güçlü bir şekilde korur.

Size belki ilginç gelebilir fakat güneşin dik açıyla gelmediği saatlerde d vitaminin de faydası vardır. Bundan dolayı özellikle balık

, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, süt ürünleri, tereyağı ve mantar gibi d vitaminin zengin olduğu bu besinleri tüketmemiz yararımıza olacaktır.

Şimdi de biraz ilaçlara deyinelim. Bazı ilaçların içinde tetrasiklin ve dosisiklin bulunuyor bu ilaçlar cildimizi güneş ışınlarına karşı daha dayanıksız hale getiriyor. Bundan dolayı kullandığınız ilaçların reçetesini incelemenizi öneririz. Eğer içtiğiniz ilaçların reçetesinde kullandıktan sonra güneşe çıkmayınız gibisinden bir uyarı varsa güneş ışınlarının kuvvetli olduğu 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşte çok fazla durmamaya dikkat ediniz.

Güneş yanığına iyi gelen şeyler  ise bez arası buz, yoğurt, yanık kremleri, bez ile soğuk su. Yoğurt pek tavsiye edilmez çünkü kullanılan bölgeyi kurutabilme ihtimali vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar