İngiltere’de kara gün: Sterlin ve piyasalar çöküyor

138
İngiltere'de kara gün: Sterlin ve piyasalar çöküyor
İngiltere'de kara gün: Sterlin ve piyasalar çöküyor

Birleşik Krallık’ta eğimli piyasalar : Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in vergi indirimlerini ve hane halkı destek önlemlerini açıklamasının ve borç bürosunun teşviki finanse etmek için yılda 72 milyar sterlinlik ek emisyon planlamasının ardından Birleşik Krallık tahvil getirileri on yılların en büyük günlük artışını gerçekleştirdi .

Tüccarlar, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele hedefini zayıflatmakla tehdit eden daha fazla mali teşvik olasılığına karşı çıktıkça, İngiliz tahvilleri düştü ve sterlin 37 yılın en düşük seviyesine geriledi .

Liz Truss’un hükümeti , 1972’den bu yana ülke için en radikal vergi indirimleri paketini kurarak hem işçi maaşları hem de şirketler üzerindeki vergileri azalttı. Ancak stratejistler, artan borç birikimi İngiltere’yi açığını finanse etmek için dış sermaye akışlarına daha bağımlı hale getirdiğinden, bunun para birimi ve tahviller üzerindeki baskıyı artıracağından korkuyorlar.

Tüm ana pazarların ağır kayıplara uğradığı Avrupa pazarları için çok karmaşık bir günde, Birleşik Krallık’ın çöküşü kıtadaki karamsarlık iklimini ağırlaştırıyor.

Pound ve sallanan piyasalar: İngiltere kaos içinde mi?

Yeni İngiltere hükümetinin büyümeyi canlandırmak için radikal bir ekonomik plan açıklamasının ardından, İngiliz sterlini Cuma günü dolar karşısında %2’den fazla değer kaybetti. Yazım anına kadar %1,61 düşüşle 1.1076 dolardan işlem görüyor.

Bu yıl, sterlin dolar karşısında hızla düştü ve 1985’ten beri bu ay görülmeyen seviyelere ulaştı. Az önce açıklanan önlemler, ulus için çok istikrarsız bir ortamda işletmeler için vergi indirimleri ve yatırım teşviklerinin bir karışımını içeriyor. İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere ekonomisinin muhtemelen zaten resesyonda olduğunu ve faiz oranlarını 50 baz puan artırdığını söyledi.

Yatırımcılar , hükümet borcunda beklenen artış nedeniyle İngiltere tahvillerini terk etti . Mali Araştırmalar Enstitüsü müdürü Paul Johnson, piyasaların “vergi hediyesi” nin büyüklüğünden korkmuş göründüğünü söyledi ve bunun yarım yüzyılın en yüksek vergi indirimini temsil ettiğini belirtti.

İngiltere’de 2 yıllık devlet tahvili getirileri Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ve 10 yıllık getiriler 2010’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Getiriler fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

İngiltere hisse senedi piyasaları da düştü ve FTSE 100 Mart ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştı .

Hollanda bankası Rabobank’ın kıdemli döviz stratejisti Jane Foley, önlemlerin “bariz bir şekilde talebi artırmak için tasarlanmış” olmasına rağmen, piyasanın hükümetin %2,5 büyüme hedefine şüpheyle yaklaştığını söyledi.

Bu arada, ülkenin Borç Yönetim Ofisi , harcamaları finanse etmek için 2022-23 mali yılı için Gilt satış planını 62.4 milyar sterlin artırarak 193.9 milyar sterline çıkardı. Bu, Bloomberg’in anket yaptığı sekiz bankanın beklediği 60 milyar sterlinlik bir artışla karşılaştırılıyor.

Birleşik Krallık hükümetinden gelen ekstra teklif, İngiltere Merkez Bankası’nın da yıllarca satın aldıktan sonra portföyünden tahvil ihraç ettiği için yaldızlı piyasa için özellikle zorlayıcı olabilir. Merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, 3 Ekim’den itibaren her çeyrekte Gilt’te yaklaşık 10 milyar sterlin satmayı beklediğini söyledi.

Jane Foley , İngiltere’nin rekor bir borç-GSYİH oranına ulaşmasıyla birlikte, yabancı yatırımcıların açığı finanse etme konusunda isteksiz olması durumunda sterlin aşağı yönlü bir revizyona karşı savunmasız olduğunu söyledi; ve “piyasalar, bu hükümetin borcu yönetme yeteneği konusunda açıkça çok şüpheli . “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz