İngiltere’de Truss depremi: 500 milyar dolar duman oldu

176
İngiltere'de Truss depremi: 500 milyar dolar duman oldu
İngiltere'de Truss depremi: 500 milyar dolar duman oldu

Johnson’ın yerine Truss’un Birleşik Krallık başbakanı olarak gelmesi ülkeye damgasını vuruyor.

Uluslararası enerji krizi , hızla yükselen küresel enflasyon, Brexit çatlakları , kapılardaki durgunluk, İngiliz hükümetinin ilk adımları sayesinde ulusal piyasalarda milyarlarca doları dumana kattı .

Yerde sterlin , tahvil ve hisse senedi satışı: Bu , İngiliz hane halklarının ve işletmelerinin servetini hafifletmek için devasa ve iddialı vergi indirimi planı açıklandığında oldu.

Ancak darbe, Liz Truss’un Başbakan olarak göreve başlamasından bu yana birleşik değer olarak en az 500 milyar dolar kaybeden ve olası bir mali dengenin yatırımcı güvenini sarstığı Birleşik Krallık hisse senedi ve tahvil piyasaları oldu.

Yeni maliye politikaları, faiz oranlarının hızla yükseldiği bir zamanda enflasyon ve borcun artacağı yönündeki korkuları körükledi . Bu, sterlini tüm zamanların en düşük seviyesine gönderen ve İngiltere Merkez Bankası’nın acil eylemi hakkında konuşmalara yol açan çok ciddi bir çapraz satış tetikledi .

İngiltere’de mali deprem

FTSE 100 ve yerel odaklı FTSE 250 hisselerini içeren FTSE 350 Endeksi , Truss’un Muhafazakar Parti lideri olarak onaylandığı 5 Eylül’den bu yana 300 milyar doların üzerinde piyasa değeri kaybetti.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, o dönemde İngiltere devlet tahvili endeksi 160 milyar sterlinin üzerinde piyasa değeri attı. 10 yıllık devlet tahvili faizi, 2010’dan bu yana ilk kez bir puandan fazla artarak yüzde 4’ü aştı.

Sterlin cinsinden yatırım yapılabilir tahviller de 29 milyar dolar kaybederek hisse senetlerini takip eden Bloomberg endeksinin piyasa değerini Mart 2016’dan beri görülmeyen bir seviyeye çekti.

Hisse senetleri tarafında , önlemler, ağır ihracatçı stokları tarafından desteklenen FTSE 100’ün bu yılki performansını tehlikeye atıyor . Endeks, Stoxx 600 endeksindeki yaklaşık %20’lik düşüşe kıyasla, 2022’de şu ana kadar yaklaşık %5 düştü, ancak Eylül ayında liderliği daraldı.

İngiltere’deki şok küresel piyasaları korkutuyor

Birleşik Krallık hükümetinin vergi indirimi, uluslararası politika yapıcılar arasında endişeye neden oluyor ve bir Federal Rezerv yetkilisi, İngiltere’nin finansal piyasalara yayılmasının dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu rüzgarlara katkıda bulunduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor .

Atlanta Fed Bank Başkanı Raphael Bostic, 26 Eylül Pazartesi günü İngiltere piyasalarındaki gerilemenin küresel bir resesyon olasılığını artırıp artırmayacağı sorusuna, ” Bunun bir faydası yok” dedi .

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde bir etkinlikte konuşan Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner , İngiltere’nin 1970’lerin başından bu yana yaptığı en büyük vergi indirimi konusunda da şüphelerini dile getirdi.

Lindner, ” Birleşik Krallık’ta, merkez bankası fren yaparken devletin ayağını aynı anda hızlandırıcıya koymasıyla büyük bir deney başlıyor ” dedi. “Bu girişimin sonuçlarını bekleyeceğiz ve ondan sonra dersleri çıkaracağımızı söyleyebilirim.”

En büyük ekonomilerden ikisindeki politika yapıcıların yorumları , halihazırda çift haneli enflasyonla mücadele eden bir ekonomiyi etkilemesi beklenen yeni teşvik için Başbakan Liz Truss’un aldığı eleştiri havuzuna ekleniyor.

27 Eylül Salı günü, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Mario Centeno da kritikti: “Birleşik Krallık’ta verilen cevabın zorluklar yaratabileceğini öngörmek kolay ,” dedi Portekiz başkanı Centeno. Merkez Bankası, Lizbon’da bir konferansta.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, politikayı zaten “safça” olarak nitelendirirken, Nobel ödüllü Paul Krugman “aptalca ve acımasız” olduğunu tweetledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz