İnternet bağlantı hız ölçümü: Ne kadar hızlı internetim var?

162
İnternet bağlantı hız ölçümü: Ne kadar hızlı internetim var?
İnternet bağlantı hız ölçümü: Ne kadar hızlı internetim var?
Ev internet bağlantınızın hızını ölçmek, kablolu ve kablosuz ev ağınızın olması gerektiği kadar hızlı olmasını sağlamak için sık ve periyodik olarak yapılması gereken bir rutindir.

İnternet Hız Testi Yapmak

Ölçüm sürecinin kendisi herhangi bir zorluk yaratmaz. Speedtest’i ziyaret etmek yeterlidir .net ve oradan ölçümü başlatın. Ookla’nın hizmeti, bilgisayarınızla veri paketleri alışverişine başlayacak ve bu şekilde internet bağlantınızın (indirme ve yükleme) hızını ve ayrıca ping’ini – yanıt hızını, her gönderinize ne kadar hızlı yanıt verildiğini tahmin edecektir.

İnternet bağlantınızın hızını ölçün

Kablolu ve Kablosuz İnternet Hız Ölçümü

Ancak soru, yukarıda belirtilen değerleri elde ettiğinizde ne olacağıdır. Akılda tutulması gereken ilk şey, kablosuz bağlantının hızının, aynı kaynaktaki kablolu bağlantıdan doğası gereği daha yavaş olmasıdır. Modeminizden yönlendiricinizden ne kadar uzaktaysanız ve aranıza ne kadar çok engel girerse, bağlantı sinyaliniz o kadar zayıf olur ve bu da algıladığınız gibi hızını etkiler.

Bu yüzden modeminizin uzayda merkezi bir yerde, mümkün olduğu kadar geniş bir alanı kaplaması iyi olur. Eviniz şimdi büyükse ve birden fazla kata yayılıyorsa, tekrarlayıcı rolü oynayacak bir yönlendirici kullanarak veya elektrik hattı teknolojisinden ve güç kabloları ağından yararlanarak genişletmek iyi bir fikir olacaktır. .

Her durumda, başlangıçta modeminizin yanında ölçüm yapabilir, hatta dizüstü bilgisayarınızı kablolu olarak bağlayarak onu referans noktası olarak alabilir ve daha sonra kablosuz olarak evin diğer alanlarında da aynısını yapabilirsiniz. herhangi bir kaybı tanımlayın.

İnternet bağlantınızın hızını ölçün

İnternet Sağlayıcınızla Görüşün

Bağlantı hızınız, bağlantınıza bağlı olarak keyfini çıkarmanız gerekenden çok daha yavaşsa, hemen sağlayıcınızla iletişime geçerek yardım istemek iyi bir fikir olacaktır. Bazı durumlarda DSLam’ın değiştirilmesi, yani hattınızın bağlı olduğu merkez veya genel takviyesi önemli ölçüde yardımcı olur. Bulunduğunuz binanın kablolamasının yanı sıra bölgenizde hizmet verilen hat sayısının da bir rol oynadığını unutmayın – bağlantınızın hızını ve performansını önceden bilmek imkansızdır.

Modeme Sinyal Girişi Olup Olmadığını Kontrol Edin

Siz, kendi açınızdan, modeme ve onun sinyaline müdahalenin mümkün olan en az düzeyde olmasını sağlayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için televizyonlar, mikrodalga fırınlar, radyolar ve bebek monitörleri ve kablosuz kameralar gibi cihazları uzak tutun .

Kendinize güveniyorsanız, sağlayıcınızın size ücretsiz olarak verdiğinden daha iyi bir modeme/yönlendiriciye de yatırım yapabilirsiniz; bu, doğru ayarlarla ağınızın her parametresini ayarlamanıza izin vererek, daha istikrarlı bağlantılar sağlamanızı sağlar.,

İnternet bağlantınızın hızını ölçün

Küçük – ama kullanışlı – ipuçları

  • Ağınıza kalıcı olarak bağlı cihazlarınız varsa, bunları modeminize/yönlendiricinize kablolu olarak bağlamayı tercih edin – tabii ki alan izin veriyorsa.
  • Bölgeniz kapalıysa ve sağlayıcınız tarafından kullanılabilirlik varsa, kayıpları ADSL bağlantılarından önemli ölçüde düşük olduğundan VDSL bağlantılarını tercih edin.
  • Hattınızın “gürültüsünü” azaltmak için telefon cihazlarınıza uygun filtreleri kurun.
  • Kablolarınızın (telefon, LAN) mümkün olan en iyi kalitede ve mükemmel durumda olduğundan emin olun.
  • Speedtest by Ookla’yı sırasıyla iOS ve Android için App Store ve Play Store’da uygulama biçiminde bulacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz