Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhone 15 Ultra'nın perakende fiyatıyla şok edici durum! Forbes açıkladı

iPhone 15 Ultra’nın perakende fiyatıyla şok edici durum! Forbes açıkladı

Apple, iPhone 14’ün fiyatlarını birkaç pazarda artırdı ve yalnızca Çin ve ABD zamlardan kaçındı. LeaksApplePro’dan alıntı yapan Forbes, iPhone 15 Ultra fiyat artışları ile şok edici durumu anlatıyor.

İlk olarak, cihazın üretim maliyeti hızla artacak ve bu da perakende fiyatını beraberinde aşağı çekecek. Forbes’a konuşan LeaksApplePro’ya göre yapımında kullanılacak malzemelerin maliyetindeki artış 100 doları buluyor.

Bu maliyet küçük gibi görünse de son tüketiciye değil Apple’a maliyet olduğunu unutmamalıyız. Karşılaştırma yapmak için, sadece bir ay önce Nikkeri Asia’nın iPhone 14 Pro Max’in bileşenlerinin maliyetinin Apple için 501 ABD Doları olduğunu ve buna karşılık gelen perakende fiyatının 1.099 ABD Doları olduğunu açıkladığını hatırlamalıyız. Basitçe söylemek gerekirse, üretim maliyetindeki 1 ABD doları, perakende satış fiyatındaki 2 ABD dolarına eşittir.

Fiyat artışının bağlı olacağı bir diğer faktör de Apple’ın iPhone 15 serisini uluslararası olarak nasıl fiyatlandırmaya karar verdiği. Apple, iPhone 14 serisiyle, dünyanın geri kalanı için fiyatları yüzde 20’ye varan oranlarda yükselterek ABD ve Çin’deki fiyatları etkili bir şekilde sübvanse etti. Ancak bu uzun vadede sürdürülebilir değil.

Apple A17 de fiyat artışına kendince katkıda bulunacak. Apple A16, Apple A15’in iki katı maliyete sahipken, yeni iPhone 15 Ultra’da titanyumun varlığı bir sonraki cihazın en önemli maliyetlerinden biri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar