Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhone 15'in yapımı çok daha pahalıya mal olacak

iPhone 15’in yapımı çok daha pahalıya mal olacak

#iPhone 15

Edinilen bilgilere göre sade iPhone 15’in üretim maliyetleri yüzde 12 oranında artacak. iPhone 15 Pro ise üretim maliyetlerinde %20’ye varan bir artış görecek.

Tipster’a göre bunda TSMC’nin fiyatlarındaki artışın büyük rolü varken, bugün Apple A17 Bionic üreticisinin 3nm’deki büyük yarı iletken üretimi konusunda zorluk yaşadığını gördük . Maliyetlerin artmasında elbette enflasyonun da büyük rolü var.

Fakat bu aynı zamanda iPhone 15’i raflarda göreceğimiz fiyatların artması anlamına mı geliyor? Bunu söylemek için henüz çok erken, ancak Apple’ın kârının bir kısmından fedakarlık ederken artışları absorbe etme konusunda bir itibarı yok. En azından artışların bir kısmını karşılayacağını umalım, aksi takdirde cihaz fiyatlarında çok büyük artışlardan bahsediyoruz.

Öyle de olsa yeni iPhone 15, nihai fiyatını öğreneceğimiz Eylül ayında duyurulacak. Duyuru, iPhone 15 Pro Max’in adının iPhone 15 Ultra olarak değiştirildiğini görebilir, ancak konuyla ilgili çelişkili söylentiler var. Ancak, büyük 1TB sürümünün 3000 €’ya mal olacağı bir iPhone 15 Ultra’yı zaten duyduk.

Yine de büyük değişiklik, bir süredir beklediğimiz bir şey olan Lightning Port’un USB-C lehine kaldırılması olacak. Yetkililerin şirketi USB-C kullanmaya zorlamasıyla Apple’ın bunu ertelemeye hakkı yok.

Bu yıl, tüm modellerin Dynamic Island ile gelmesini beklerken, tüm anahtarların Solid State olmasını bekliyoruz. En azından şimdiye kadarki söylentiler öyle söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar