Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaEkonomiİslam Memiş dolar kuru yorumu: Tarih vererek uyardı! Operasyon yapılacak

İslam Memiş dolar kuru yorumu: Tarih vererek uyardı! Operasyon yapılacak

20 Aralık’ta rekor kıran dolar kuru KKM’ye rağmen yine 18 TL’yi geçti. Haftalardır sıkı 18.50-18.70 bölgesinde seyreden doların ne yönde ilerleyeceği sorulmaya başlandı. Dolar paritesine ilişkin dikkat çeken yorum ünlü finans analisti İslam Memiş’ten geldi.

FED SON BÖLÜME GİDİYOR

Doların rekor kırması üzerinde etkisi büyük olan FED’in faiz artırımlarının yavaş yavaş sona yaklaştığını belirten Memiş, şöyle konuştu: “Amerika Merkez Bankası Aralık toplantısında faizleri 50 baz puan artıracak. Ardından 25, 25 baz puan, toplamda 100 baz puan faiz artırımı. Daha fazlasını yapacak ve son parçaya geçecek.” dedi.

DOLAR KURUNA İLİŞİN YENİ HAMLELER

Seçimlerin 2023’te yapılacağını hatırlatan İslam Memiş, dolar kuruna ilişkin yeni hamlelere dikkat çekti.

Super haberde yer alan habere göre Taksim’deki saldırının operasyonların başlangıcı olduğunu vurgulayan İslam Memiş, “Taksim’de masum insanların ölümüne yol açan terör saldırısı bu operasyonların başlangıcını oluşturuyor. Türkiye ekonomisini alt üst etmek için insanların algılarını bambaşka yönlere çevirecekler. Bir yatırım aracıdır, forex piyasası gibi retorik, öyle olacak, öyle olacak, tamamen bilgi çalışmalarıdır. Bu işletmeleri geçen yıl Aralık ayında gördük. İnsanlar sinirlendi. Gaza bastılar ve herkes 8.80 TL’den 18 TL’yi gören dolara koştu. Aradan bir yıl geçmesine rağmen dolardan kayıplarını kurtaramadılar. İnsanlara söylüyorum. yine aynı operasyonlarla karşı karşıya.” uyardı.

İSLAM MEMİŞ TARİH VERDİ: “2023’TE DOLAR’DAN UZAK DURUN”

Yıl sonunda dolar paritesine ilişkin tahminini paylaşan Memiş, doların hakimiyetinin sona ereceğine işaret etti.

Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Doların 20-21 TL aralığını görmesi muhtemel ve bu alanlar test edilebilir. Uluslararası piyasalarda dolar biraz daha sağlam olabilir.

Türkiye altın rezervlerini artırdı. Kendi paralarıyla, kendi para birimleriyle, dijital para birimleriyle ticaret yapacak, doları bloke edecek, doları ortadan kaldıracak yeni bir düzen geliyor.

Dolar kurunu atakta ve bankadaki döviz mevduatını artırmada etkili olabilir. Burada dikkat çekmek istiyorum.

İkinci önemli sebep ise: Evet, enflasyon rakamları yüksek, faizler yeniden yükseliyor, şu anda insanlar krediye ulaşamıyor. Ancak bu can sıkıcı süreç Şubat ve Mart ayına kadar devam edecek. Çünkü ekonomik veriler bir ay önce geliyor. Dolayısıyla dolar tarafında yeni bir zirve, yeni bir atak yıl sonuna doğru olabilir. Mart 2023’ten itibaren dolardan uzak durmak gerekiyor.

Dolar gerçekten bir yatırım aracı değil. İnsanlara bunu sık sık söylüyorum. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar gördüğümüz seyirde insanların kafasını kuma gömdüler, doları insanlara bir yatırım aracı olarak öğrettiler ve kültür olarak konumlandırdılar ama işin ölçeği hiç de öyle değil. .

Son yirmi yılın performansına baktığımızda altının gram fiyatı TL yüzde 6 bin 290 kazandırarak en çok kazandıran yatırım aracı olarak tarihe geçti. Borsa en karlı ikinci yatırım aracı oldu. Euro en karlı üçüncü yatırım aracı oldu. Dolar ise en çok kazanan dördüncü sıradaki yerini aldı. Dolayısıyla doların adı var ama kazancı yok. Vatandaşlarımızın bu noktada parasal kısma dikkat etmesi gerekiyor”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar