Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaSağlıkKarabiber: Bizim için iyi mi?

Karabiber: Bizim için iyi mi?

Herkes çok fazla tuz tüketmenin sağlığa zararlı olduğunu bilir. Ancak masada genellikle yanlarında bulunan baharattan kimse bahsetmiyor: Biberin sağlığımıza etkisi var mı?

Esasen Piper nigrum bitkisinin kurutulmuş meyveleri olan karabiber, binlerce yıldır geleneksel Hint tıbbının bir parçası olmuştur. Geleneksel Çin tıbbında ise epilepsi tedavisinde karabiber kullanılır.

Modern bilim, karabiberin, çoğunlukla piperine adı verilen bir alkaloidin (bibere baharatlı tadını veren kimyasalın ve aynı zamanda güçlü bir antioksidanın) bir sonucu olarak gerçekten de sağlık yararları sunduğunu öne sürüyor.

Piperine ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kronik inflamasyon, romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi hastalıkla bağlantılıdır.

Karabiber ayrıca vücudun kırmızı şarap, çilek ve yer fıstığında bulunan bir antioksidan olan resveratrol gibi belirli maddeleri daha iyi emmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, resveratrolün kalp hastalığı, kanser, Alzheimer ve diyabete karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

Resveratrol ile ilgili sorun, bağırsak tarafından emilmeden önce parçalanma eğiliminde olmasıdır. Ancak karabiberin resveratrolün “biyoyararlanımını” arttırdığı bulunmuştur. Başka bir deyişle, vücut tarafından kullanılmak üzere daha fazla miktarda antioksidan mevcuttur. Aynı şey biber ve zerdeçal arasındaki ilişki için de geçerlidir ve biber kurkumin emilimini arttırır.

Diğer çalışmalar, karabiberin sebze ve meyvelerde bulunan ve vücudun daha sonra A vitaminine dönüştürdüğü bir bileşik olan beta-karoten emilimini artırabildiğini göstermiştir. Beta-karoten, kanserle savaşabilen güçlü bir antioksidan görevi görür. hücresel hasar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar