Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaSağlıkKardiyak aritmi nedir nasıl tedavi edilir?

Kardiyak aritmi nedir nasıl tedavi edilir?

Kalp atışının normal hızı veya ritmi bozulduğu zaman, kalp ritmi bozukluğu olarak adlandırılır. Aritmi sırasında kalp atışı daha yavaş veya daha hızlı olabilir ve kalp atışlarında sekme olabilir bu da ritmin düzensiz hale gelmesine neden olabilir. Atriyal flutter, atriyal fibrilasyonlar, ventriküler fibrilasyonlar, prematür atriyal kasılmalar, prematüre ventriküler kasılmalar, ventriküler taşikardiam ve sinüs düğümü disfonksiyonu, yaygın olarak görülen kardiyak aritmilerdendir.

Kardiyak Aritmi Teşhisi

Çarpıntı veya nefes darlığı olan bir hastayı incelerken, doktor fiziksel muayene sırasında özellikle de kalp atışını dinlerken nabzı hissedecek bir aritmi bulabilir. Doktor, daha sonra tanıyı doğrulamak için kardiyak aritmi testleri isteyebilir. Teşhis testleri, kan testleri, EKG ile stres testi veya kalbin ritmini izlemek için derhal bir elektrokardiyogram yapabilir. Kan testleri kandaki potasyum ve tiroit hormon düzeylerini izlemeye yardımcı olmaktadır, bunlardaki değişiklikler aritmiye neden olabilir. Ekokardiyografi kalp kapakçıklarının işleyişi ve kalbe kan akışı hakkında bilgi almak için kullanılır.

Göğüs Röntgeni Çekilebilir:

Göğüs röntgeni ile kalp normalden daha büyükse ortaya çıkarılabilir. Aritmiyi kontrol etmek için ve kalpteki elektrik sinyallerini kaydetmek için bir elektrofizyoloji çalışması yapılabilir. Eğilme tablosu testi, baş dönmesi belirtileri olan hastalarda aritmi ile birlikte yapılır. Doktor, arthrosclerosis veya plak oluşumundan ve arterlerin sertleşmesinden şüphelenebilir.

Kardiyak Aritmi Neden Olur

Koroner arter hastalığı, kalp krizi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara içme ve stres nedeniyle oluşan kalp dokusunda skar oluşumu, sık görülen kardiyak aritmi nedenlerinden biridir. Atriyumda taşikardinin neden olduğu atriyal fibrilasyon veya çarpıntı, yüksek tansiyona bağlı olabilir. Kalp bloğu veya atriyo-ventriküler blok, kalp atış hızının yavaşlamasına neden olabilir, çünkü elektriksel uyarı iletimi gecikir. Kalp atım hızını düzenleyen sinüs düğümünün etkilenmesi hasta sinüs sendromu, aritmiye neden olabilir. Nabız hızlanmasına nefes darlığı ve baş dönmesi eşlik eder ve durum kısa bir süre devam eder, buna paroksismal supraventriküler taşikardi denir. Alkol veya uyuşturucu kullanımı, sigara içme veya kafein gibi uyarıcılar nedeniyle bu durum gençlerde daha sık görülür. Multifokal atriyal taşikardi, kalpten bir parçadan diğerine, çoğunlukla kalpteki üst odalardan alt odacıklara gönderilen aşırı elektrik uyarılarının neden olduğu hızlı bir kalp frekansına sahip olduğu bir durumdur. Ventriküler taşikardi, diğer yandan, elektrik impulslarının ventriküllerden koparılmasından kaynaklanan hızlı bir kalp atış yöntemidir. Tedavi edilmediğinde, kan basıncını düşüren ve vücudun hayati organlarına olan kan akışını kesen yaşamı tehdit eden bir durum olan ventriküler fibrilasyona yol açabilir.

Kardiyak Aritmi Belirtileri Nelerdir:

Ana aritmi belirtileri arasında kalp çarpıntısı bulunur. İnsanlar bunu -kalp atışını- hızlı ve sesli olarak hissederler. Sık sık veya hızlı artan erken kalp atışları prematür atriyal kasılmalardan kaynaklanabilir ve oldukça zararsız oldukları düşünülür. Bazen, prematüre atımlara kafein veya hatta soğuk ve astım ilaçları alınması neden olabilir. Göğüs ağrısı ve basıncı, nefes darlığı veya hızlı nefes alma ve baş dönmesi acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan ciddi semptomlardır. Ayrıca unutulmamalıdır ki, aritmi olan herkesin ilaç alması gerekmemektedir ya da ciddi bir kalp problemi bulunmamaktadır. Bazı insanlarda yaşamı tehdit edebilecek aritmilere sahip belirgin bir belirti olmayabileceği de doğrudur. Eğer, Düzensiz bir kalp atışı ve nefes darlığı ile birlikte, bayılma veya bilinç düzeyinde veya letarji düzeyinde bir değişikliğin fark edilmesi durumunda, tıbbi yardım almak ve kalp sorunlarını gidermek için bir elektrokardiyogram almak en iyisidir. Egzersiz süresince hızlı kalp atış hızı (taşikardi) normaldir çünkü kalp, vücudun talebini karşılamak için daha fazla oksijen açısından zengin kan pompalar. Taşikardi atriyumda veya ventriküllerde ortaya çıkabilir. Yavaş kalp atış hızı (bradikardi) kalp atış hızının dakikada 60’ın altında olduğu durumdur ve aritmi sinüs sendromundan kaynaklanabilir. Kalp bloğu, kalbin tüm bölgelerine elektrik sinyalleri iletilmesinde başarısızlığa neden olursa bu durum da yavaş kalp atışına neden olabilir. Düşük kan basıncı ve karışıklık ya da kısa bir an bile bilinç kaybı da bu durumdan dolayı olabilir. Bayılma veya bilinç düzeyinde veya uyuşuklukta değişiklik farkedildiğinde

http://nordilinga.de/bin/ohne/behandeling/migraine/index.html

, tıbbi yardım almak ve kalp sorunlarını gidermek için bir elektrokardiyogram almak iyi olur.

Kardiyak Aritmi tedavi

Kardiyak aritmi tedavisi ancak göğüs ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomların şiddetli olduğu ve aritmanın ciddi kalp problemlerini veya inme ihtimalini arttırması durumunda gereklidir. Antiaritmik ilaçlar olarak bilinen ilaçlar, hızlı kalp atışlarının normal bir düzeye kadar stabilize edilmesi için reçete edilir. Kalp atışlarının yavaş olması durumunda, bir kalp pili takmak için cerrahi müdahale yaygın olarak görülmektedir. Diğer tedaviler arasında kalbe elektrik çarpmasıyla ventriküler fibrilasyon riski olanlara defibrilatör takılması dahildir, böylece yaşamı tehdit eden bir aritmi olduğunda normal bir kalp atışını sürdürmeye devam eder. Aritmi, koroner arter hastalığından kaynaklanıyorsa, koroner baypas ameliyatı önerilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar