Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkKayısı yemek için 6 neden: Vücudumuz için faydaları nelerdir?

Kayısı yemek için 6 neden: Vücudumuz için faydaları nelerdir?

Kayısı diğer yaz meyveleri kadar popüler olmayabilir – kiraz ve karpuz muhtemelen o tahtı kaybetmeyecek – ama onları sevmeyen birini bulmakta zorlanacaksınız. Ve bu durum bile bizi tatmin etmediğine göre, onları yaz rutininize dahil etmeye ve onlara hak ettikleri ilgiyi vermeye ikna etmeye çalışalım.

 • Çok besleyicidirler ve kalorileri düşüktür
 • Sadece 2 orta boy kayısı (70 g) şunları sağlar:
 • Kalori: 34
 • Karbonhidratlar: 8 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 0.27 gr
 • Bitkisel lifler: 1.5 gr
 • A vitamini: Günlük dozun %8’i
 • C vitamini: Günlük dozun %8’i
 • E Vitamini: Günlük dozun %4’ü
 • Potasyum: Günlük dozun %4’ü

Elbette onları soymayın: Lifin çoğu deridedir, ama lezzetin çoğu da öyle.

Antioksidanları yüksektir

Kayısı, beta-karoten ve A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere birçok antioksidan için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere hastalıklara karşı koruduğu gösterilen flavonoidler bakımından yüksektir.

Göz sağlığını korurlar

Ancak A ve E vitaminleri sadece antioksidan etkiye sahip değildir. Daha spesifik olarak, zamanla doğal olarak oluşan aşınma ve yıpranmanın yanı sıra görme sorunlarıyla da mücadele etmeye yardımcı olurlar. Zamanı tersine çevirmezler ama onun işaretlerini yavaşlatırlar.

Cilt sağlığını artırabilirler

Kayısı yemek cildinize fayda sağlayabilir. Kırışıklıkların ve cilt sorunlarının başlıca nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir. Kayısıların sağladığı antioksidanlarla dolu sağlıklı bir diyetle bu cilt hasarının bir kısmıyla savaşabilirsiniz. Özellikle C vitamini, UV radyasyonuna ve bunların neden olduğu serbest radikalleri nötralize ederek çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar. Ayrıca bu vitamin, cildinize güç ve elastikiyet veren kolajen oluşumuna yardımcı olur.

Bağırsak sağlığını koruyabilirler

Bir porsiyon kayısı, erkekler ve kadınlar için sırasıyla günlük ihtiyacın %8,6’sı ve %13.2’si olan 3,3 grama kadar lif sağlar. Kayısı, özellikle sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan çözünür lif açısından zengindir. Ek olarak, lif, yiyeceklerin sindirim sistemimizdeki hareketini yavaşlatır ve faydalı bağırsak bakterilerini besler.

Potasyum oranı yüksektir

Kayısı, elektrolit görevi gören bir mineral olan potasyumda yüksektir. Vücutta sinir sistemi yoluyla sinyal göndermenin yanı sıra kas kasılmalarını ve sıvı dengesini düzenlemekten sorumludur. İki kayısı, günlük alımın %4’ü olan 181 mg potasyum sağlar. Son olarak, kayısı gibi potasyum açısından zengin besinler yemek, yüksek tansiyonu önlemeye ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar