Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSağlıkKızılcık ve idrar yolu sağlığı.. İşte bilmeniz gereken efsane şifa kaynağı

Kızılcık ve idrar yolu sağlığı.. İşte bilmeniz gereken efsane şifa kaynağı

Kızılcık suyu uzun süredir mesane enfeksiyonlarından korunmak için tavsiye ediliyor. Günümüzde bu ekşi içeceğin daha fazla tüketilmesinin faydalı olduğuna dair kanıtlar var. Araştırmaya göre, bu meyve suyundan 8 ons (226,72 g) içmek, en yaygın idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE ) neden olan bakterilerle savaşmada 4 ons (113,36 g) içmekten daha iyi bir etkiye sahiptir.

Yalnızca yaban mersini ve kızılcıkta bulunan belirli bir tanen türü, Escherichia coli (E. coli) bakterisinin (idrar yolu enfeksiyonlarının en yaygın nedeni) küçük uçları ile etkileşerek, bunların mesane duvarlarına yapışmasını ve enfeksiyon. İYE, böbrekler, mesane ve üretra dahil olmak üzere üriner sistemin herhangi bir yerindeki bir enfeksiyondur. Anatomi nedeniyle, kadınlar erkeklerden daha fazla VOD riski altındadır ve yılda 3 veya 4 kez böyle bir enfeksiyon geçiren kişilerin tekrarlayan enfeksiyonlara sahip olduğu kabul edilir.

Washington Üniversitesi araştırmasının baş analisti MD Kalpana Gupta, “Bakteri zaten bir enfeksiyon oluşturduktan sonra kask ürünlerini tüketmenin VOD’yi iyileştirebileceğine dair hiçbir kanıt yok” diyor. “Bir sonraki adım, bulgularımızı daha geniş bir kadın grubunda değerlendirmek ve ardından laboratuvar bulgularının, tüketilen kızılcık dozuna bağlı olarak İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) oranında klinik farklılıklara dönüşüp dönüşmediğini belirlemek için bir deneme yapmaktır. “

Teorik olarak, yaban mersini VOC’leri de önleyebilir, ancak bunun laboratuvarda daha fazla test edilmesi ve klinik deneylere sunulması gerektiğini söylüyor.

“Kızılcık, birkaç yerli Kuzey Amerika meyvesinden biridir ve Yerli Amerikalılar onu antibakteriyel özellikleri için kullanırdı.”

Semptomları (sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı veya “yanma” dahil) olan kadınlara danışılmalı ve bir İYE teşhisi konulursa onlara antibiyotik verilmelidir. Tedavi edilmezse, bir İYE daha ciddi bir böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir.

Kızılcık suyunun (kask) diğer meyvelerle (elma, üzüm ve ahududu gibi) kombinasyonları daha düşük oranda kızılcık suyu içerir ve idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) önlemede daha az etkili olabilir, ancak henüz yeterince çalışılmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar