Gaziantep'li Mennan Usta yani Mennan Aksoy'un hayatı...

#1 Gaziantep’li Mennan Usta yani Mennan Aksoy’un hayatı…Mennan Usta olarak bilinen Mennan Aksoy ilkokulu 9 senede bitirmiştir.

#2 Güney Kore’de gördüğü trafik polislerinin kullandığı ışıklı jopları üretim fiyatı 40 dolar iken aynısını Gaziantep’te 10 dolara mal etmişti.

#3 Yurtdışından $1.000.000′ a alınan makinalarla aynı işi yapan makinayı Gaziantep’te 6500 adet üretip teki $50.000 vatandaşa satmıştır.

#4 Bugüne kadar 5 tekstil makinesini üretmeyi başardığını söyleyen Mennan Aksoy

, makine üretme mücadelesine girişinin öyküsünü şöyle anlatıyor:

‘‘Birgün Gaziantep’e tekstil makinesi satmak için bir Fransız avrat (kadın) geldi. Satış yaparken de bize diyor ki; ‘Tekstilin beşiği sizsiniz ama Çin ve Hindistan geliyor. Teknolojinizi yenilemezseniz sizi geçerler’. Bunu söylüyor ama derdi bizim geçilmemiz değil tabii ki. Arkasından da ekliyor; ‘En iyi makineleri biz Fransızlar üretiyoruz. Bizim makineleri alın rekabeti kazanın’ diyor. Beni bu durum çok etkilemişti. Çünkü eminim bu Fransız avrat, Hintli’ye Çinli’ye de ‘Türkleri geçmek istiyorsanız bizim makineleri almanız şart’ diyordu. O zamanlar çok düşündüm ve şu gerçeği gördüm; ‘aslında Avrupa’nın tekstilde ve diğer sektörlerde ‘metalden’ başka geliri yok. Bu yüzden de ‘çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyed olamaz’ dedim kendi kendime ve makine yapmaya koyuldum.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here