Menopoz nedir?

557
Menopoz nedir?

Bütün kadınların hayatın bir zamanında geçirmek zorunda olduğu bir duraktır menopoz… Üreme yeteneğinin kaybedilmesidir. Yumurtlamanın son bulmasıdır. Adet döngüleri tamamen kaybolur. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna neden olabilen Menopoz, yumurtalıkların yumurta üretme işlemini durdurduğu ve vücudun östrojen ve progesteronu daha az miktarda üretme eğilimi gösterdiği bir dönemdir. Her kadın, 40-45 yaşında menopoza girer. Aslında kadınların yaşamları 2 kısımda incelenebilir. Menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönem olarak. Kadının vücudundaki hormonal dengesindeki ani değişikliğin, vücutta ve tutumda bir takım değişiklikleri tetiklemesi muhtemeldir. Oluşan fiziksel değişiklikler, kemik yoğunluğunun kaybedilmesi, kan kolesterolünün kötüleşmesi ve kalp hastalığı riskinin artmasıdır. Kadınların menopoz yaşı genel olarak 51 yaş civarında iken, bazı kadınlar erken menopoz yaşayacak kadar talihsiz olabilirler.

Menopoz için Bazı Testler Önerilebilir

Menopoz testleri öncelikle bir kadının hormonal düzeylerde ani ve geçici bir değişikliğin nedenini ortaya çıkarır aslında menopozun başlangıcını belirlemek için yapılır. Vücutta östrojen düzeylerinin düşmesinin sonucu olan vajinal duvardaki değişiklikleri ölçmek için pelvik muayene yapılabilir. Herhangi bir Folikül Uyarıcı hormon testi esasında bir nevi kan testi iken, Kemik yoğunluğu testleri de bir kadının siklusundaki değişimi sonuçlandırmak için kullanılabilir. Menopoz sonrası kadınların kalp hastalığına yakalanma riski artar. Doktorlar da genellikle kan basıncını ve kolesterol düzeylerini zaman zaman uygulayarak normal aralıklarda olmasını sağlar.

Menopoz Nedenleri

Menopoz, bir kadının yaşlanma belirtisidir. Menopozun oluşmasına neden olan faktörleri anlamak, değişimle baş etmenize yardımcı olur. Her şeyden önce, menopoz yumurtalıkların yumurtaları bırakmayı durdurması demektir bu da üreme yeteneğinin yok olması demektir. Otoimmün hastalıklar gibi diğer tıbbi durumlar da sigara içmek gibi sağlığa zarar verici alışkanlıklar gibi erken menopozda rol oynamaktadır. Yani kadınlarda sigara-alkol tüketimi erken menopoz nedenidir. 

Menopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri

, sıcak basması, düzensiz bir kalp atışı, gece terlemesi ve uykusuzluk gibi önemli uyku sorunları içerir. Bazı kadınlarda, menopozal aşamaya geçiş aşamalı olurken, bazılarında menstrual akışın ani bir şekilde durması üzerine gelişebilir. Geçişin daha kademeli olduğu durumlarda kadın, menstrüel periyotlarda bozulma olması da en belirgin işaretlerden biridir.

Menopoz Tedavisi

Hormonal tedavi, menopoz tedavisinde en sık görülen tiplerden biridir ve genellikle sıcak basması, anksiyete, ruh hali salınımı ve geceleri uyku problemi gibi daha ciddi semptomların etkilerini hafifletmek için yapılır. Bununla birlikte, hormonal tedaviye başlamadan önce düşünülmesi gereken bir takım faktörler vardır. Örneğin, hormon tedavisi, birkaç yıl önce menopoza giren birine verilemez. Dahası, hasta meme kanseri, kan pıhtılaşması ve kalp rahatsızlığı riskleri de taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz