Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHaberlerMide ülseri nedenleri

Mide ülseri nedenleri

Peptik ülser, midenizin iç astarında ve ince bağırsağınızın üst kısmında gelişen açık yaraları ifade eder ve sonunda bu bir hastalığa dönüşür. Tüm peptik ülserlerin en yaygın semptomu mide ağrısıdır.

Midenin içinde oluşan gastrik ülserler

İnce bağırsağınızın üst kısmının içinde oluşan duodenal ülserler peptik ülserlerin en yaygın nedenleridir. Ayrıca bakteri olan Helicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon oluşması ve aspirin ve bazı ibuprofen ve naproksen sodyum gibi diğer ağrı kesicilerinin uzun süreli kullanımına bağlı olarak gelişen mide ülseri stres ve baharatlı gıdaların aşırı tüketilmesi ile tetiklenebilir.

Mide Ülseri Belirtileri

 • Mide ağrısı
 • şişkinlik
 • Doygunluk hissi
 • mide ekşimesi
 • Bulantı ve kusma
 • Kanlı kusma – kan, kırmızı veya siyah olarak görünebilir
 • Siyah koyu renk dışkılama kanlı dışkılama
 • Solunum zorluğu
 • Baygınlık
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah azalması

 

En yaygın peptik ülser semptomları arasındadır. diğer yaygın semptom mide ağrısı ve yanmasıdır. Mide asidi ağrıyı daha da kötüleştirir. Ağrı çoğu zaman mide asidini tamponlayan bazı gıdalarla veya asit düşürücü bir ilaç alarak rahatlayabilir. Peptik ülser

, sindirim sistemindeki asit, midenin veya ince bağırsağın iç yüzeyinde ortaya çıkar. Asit, açık bir ağrı yaratabilir. Sindirim borusu, normalde kendisini aside karşı koruyan bir mukoza tabakasıyla kaplanmıştır. Ancak, asit miktarı artarsa ​​veya mukus miktarı azalırsa ülser gelişebilir. Bir bakteri olan Helicobacter pylori bakterisi genellikle mukoza katmanında bulunur ve mide-bağırsak dokusunu korur. Genellikle, H. pylori bakterisi problem yaratmaz, ancak mide iç katının iltihaplanmasına ve bir ülser oluşmasına neden olabilir.

 

 1. pylori enfeksiyonunun nasıl yayıldığı kesin olarak bilinmiyor. Salgı, tükürük yolu ile yakın temasla kişiden kişiye iletilebilir. İnsanlar H. pylori bakterisini yiyecek ve su ile de kapabilirler. Bazı ağrı kesicilerinin düzenli kullanmak da bakteri kapmaya neden olabilir. Aspirin ve aynı zamanda reçetesiz satılan reçetesiz ağrı kesici ilaçlar olan nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar mide ve ince bağırsağınızın astarını tahriş edebilir veya inflaat edebilir. Bu ilaçlar ibuprofen ve naproksen sodyum içerir ancak asetaminofen içermez. Peptik ülser, bu ağrı kesicilerini sıklıkla kullanan yaşlı erişkinlerde veya osteoartrit için bu ilaçları kullanan hastalarda daha sık görülür.

 

Mide Ülseri ve Komplikasyonlar

İç kanama önemli bir komlikasyondur. Kanama, kansızlığa neden olan kan kaybına neden olabilir. Şiddetli kan kaybı kanlı kusmaya veya kanlı dışkılamaya neden olabilir. Enfeksiyon kapmak da ciddi bir komplikasyondur. Peptik ülser, karın boşluğunuzun ciddi şekilde enfekte olma riski altına sokan mide veya ince bağırsağınızın duvarında delik açabilir. Peptik ülser, yiyeceklerin sindirim kanalı üzerinden geçmesini engelleyebilecek şişme, enflamasyon veya yara izine yol açabilir. Bir tıkanıklık sizi kolayca etkileyebilir, sonuçta hasta kusabilir ve kilo verebilir.

Mide Ülseri Tedavisi | Peptik Ülser Tedavisi

Peptik ülser tedavisi hastalığın nedenlerine bağlıdır. Genellikle tedavi, eğer mümkünse, H. pylori bakterisinin öldürülmesini, mümkünse aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçların kullanımının kesilmesini içerir.

İlaçlar şunları içerebilirler:

 1. pylori’yi öldürmek için antibiyotik ilaçları verilebilir. H. pylori, sindirim sisteminizde bulunursa, doktorunuz bakteriyi öldürmek için bir antibiyotik kombinasyonu önerebilir. Bunlara amoksisilin , klaritromisin , metronidazol , tinidazol , tetrasiklin ve levofloksasin dahildir. Kullanılan antibiyotikler, mevcut antibiyotik direnç oranlarına göre belirlenecektir. Muhtemelen bir proton pompa inhibitörü ve muhtemelen bizmut subsalisilat de dahil olmak üzere, mide asidini azaltmak için ilave ilaçların yanı sıra iki hafta boyunca antibiyotik kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Asit üretimini engelleyen ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlar da mide ülseri tedavisinin bir parçasıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar