Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaHaberlerNesli Tükenmekte Olan Serval Kedisi Gaziantep’te Korumaya Alındı

Nesli Tükenmekte Olan Serval Kedisi Gaziantep’te Korumaya Alındı

İstanbul’da bulunan lüks bir villada bulunarak el konulan Afrika kökenli nesli tükenmekte olan vahşi Serval kedisi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde koruma altına alındı. Koruma altındaki dişi kedinin yurt dışından getirilecek erkek kedi ile çiftleştirilerek çoğaltılması hedefleniyor.

İstanbul’da lüks bir villada, yapılan ihbar üzerine güvenlik güçleri tarafından bulunup Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilen Afrika kökenli vahşi Serval kedisi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirildi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne özel bir araçla getirilen kedi, tedavisinin ardından yeni yuvasında koruma altına alındı.

Serval Kedisi Nesli Tükenmekte Olan Bir Tür

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, Serval kedisinin nesli tükenmekte olan bir tür olduğunu belirterek, şu açıklamada bulundu:

“Biz bu kediyi İstanbul’dan alarak burada sağlık kontrollerini gerçekleştirip, karantina kafesimize koyduk. 21 günlük uyum süresinin ardından kendi barınağına koyarak, ziyarete açacağız. Bu kedi Afrika kökenli olduğu için yurt dışından getirilmiş. Normal şartlarda bu hayvanların doğal ortamında olması gerekiyor. Serval kedisi şu anda Türkiye’de sadece Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bulunuyor. Bu kedimiz dişi

, yurt dışından erkeğini getirterek üretmeyi planlıyoruz. Serval kedisi nesli tükenmekte olduğu için burada koruma altında tutup, çoğaltarak sayılarını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar