Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiPilinizi tüketen Google Play Hizmetlerini durdurun

Pilinizi tüketen Google Play Hizmetlerini durdurun

Gerçek şu ki, Google Play Hizmetleri pilinizi kullanmaz. Uygulamalar, cihazınızın istatistiklerinde Google Play Hizmetlerinin pili işgal ettiğini görmenize rağmen bunu kullanır. Kısacası, telefonunuzdaki diğer uygulamalar gerektirdiği için Google Play Hizmetlerinin güce ihtiyacı var.

Pil tüketimini azaltmanın yolu, özellikle konum servisleri ve arka plan işlemleri ile uygulamaların yapabileceklerini tam olarak sınırlamaktır.

  • Cihazlarınızda hangi uygulamaların olduğunu görün ve kullanmadıklarınızı devre dışı bırakın. Ne kadar az uygulamanız varsa, Google Play Hizmetleri o kadar az pil kullanır.
  • Artık sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak, kullanmasanız bile arka planda kalan uygulamaları devre dışı bırakmak için cihazınızın ilgili bölümüne gitmelisiniz. Arka plan hizmetlerini devre dışı bıraktığınızda bazı uygulamaların yüklenmesinin daha yavaş olabileceğini unutmamalıyız. Hemen yüklemek için bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, onu etkin bırakın.
  • Ayarlar > Uygulamalar > İzin Yöneticisi > Konum’a gidin. Orada, her zaman izin verilen veya yalnızca kullanım sırasında veya hiç izin verilmeyen gibi çeşitli kategoriler göreceksiniz. Buradan, hangi uygulamaların konuma erişebileceğini kısıtlayabilirsiniz. Konum, pili en çok tüketen şey olduğundan, yalnızca kesinlikle gerekli olanlara erişmesine izin verilen uygulamaları sınırlayın.
  • Cihazınızın ayarlarında ve özellikle izinlerin yönetiminde, uygulamaların sahip olmasını istemediğiniz izinleri devre dışı bırakın. Genel kullanımı ve Google Play Hizmetlerine ne sıklıkla eriştiklerini azaltacaktır.

Google Play Hizmetleri, temel olarak hem Google hem de üçüncü taraf uygulamaları için bir referans noktasıdır. Her uygulamanın her işlemi tek tek gerçekleştirmesi yerine hepsi Google Play Hizmetleri üzerinden çalışır. Bu nedenle Google Play Hizmetleri, cihazların arka planında kalıcı olarak çalışır ve cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Google Play Hizmetleri, özellikle aşağıdakiler gibi özellikleri etkinleştirir:

  • Tekli Oturum Açma özellikleri sayesinde her uygulamayı her açtığınızda oturum açmanız gerekmez.
  • Dosyaları otomatik olarak Google Drive’a kaydedin
  • Uygulamaları açmadan Google harita bilgilerini kullanma yeteneği
  • Google Pay Hizmetleri
  • Yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamaların güvenlik kontrolleri
  • Oyun ilerlemesini bulutta kaydetme vb.

Google Play Hizmetlerinin güç tüketimi, telefonunuzu ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Google Haritalar, Gmail vb. uygulamaları sürekli kullanıyorsanız. o zaman kesinlikle tüketim pil istatistiklerine yansıyacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar