Piyasalar yükselişte: ABD enflasyonu bekleniyor

123
Piyasalar yükselişte: ABD enflasyonu bekleniyor
Piyasalar yükselişte: ABD enflasyonu bekleniyor

Piyasalar : Asya Pasifik hisse senetleri , trader’ların 21 Eylül’deki toplantısında Merkez Bankası’nın faiz kararı konusunda piyasalara rehberlik etmesi gereken ABD enflasyon verilerinin yayınlanmasını bekledikleri için bugün yükseldi.

Haber sırasında Nikkei %0,27, Çin Shenzhen ve Şangay sırasıyla %0,39 ve %0,09 ve Hong Kong %0,39 arttı.
Asya hisse senetleri için temkinli kazançlar, yatırımcıların New York’ta işlem gününde açıklanması beklenen ABD tüketici fiyat verilerini sabırsızlıkla beklemesiyle geldi. Ekonomistler, Ağustos ayında ABD tüketici fiyatlarındaki yıllık artışın Temmuz’daki yaklaşık %9’dan %8,1’e düşmesini bekliyor.

Küresel hisse senetleri bu yıl Fed ve ECB’nin son haftalarda 0,75 puan artırarak ekonomik yavaşlama korkularını körükleyen güçlü faiz artırımlarıyla aşağı çekildi.

ABD enflasyonu bekleniyor: Bugün piyasa tepkisi ne olacak?

S&P 500’ün Pazartesi günü Haziran ayından bu yana en iyi dört günlük yükselişini tamamlamasının ardından, Apple Inc.’in iPhone 14 Pro Max’i için sağlam ön sipariş verilerinin desteğiyle ABD sözleşmelerinin kazanmasıyla Asya endeksleri yükselişe geçti ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemlerini karıştırdı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi , yatırımcıların Federal Rezerv politika yapıcılarının agresif söylemlerine karşı ekonomideki olumlu işaretleri değerlendirmesiyle bir aydan uzun bir sürenin en uzun kayıp serisini kaydederek üçüncü günde düştü . ABD seansı sırasında eğrinin eğilmesinin ardından Hazine getirileri Salı günü hafifçe düştü.

Enflasyon raporunun Ağustos ayında ana TÜFE’nin yıllık %8 oranında düştüğünü göstermesi beklenirken, gıda ve enerji dışı temel tedbirin hızlandığı görülüyor. Tüccarlar, bu agresif eğilimi destekleyen yetkililerden bir ipucu alarak, 75 baz puanlık iki artışın ardından önümüzdeki hafta yeni bir büyük artış bekliyorlar.

Sidney’deki UBS Group AG makro stratejisti Giulia Specchia, şu yorumda bulundu:

“Herhangi bir olası yukarı yönlü sürpriz, muhtemelen daha fazla oran oynaklığı görecektir . Aylık enflasyon hızının yılın geri kalanında önemli ölçüde yavaşlamasını bekliyoruz.”

ABD tahvil piyasası göstergeleri , yatırımcıların bu yıl enflasyonist baskılardaki artışın kontrol altında tutulacağına dair güven kazandıklarını gösteriyor.

Invesco’nun baş küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper’a göre, ABD ekonomisi hala temelde sağlıklı, ancak Federal Rezerv “sıkılaştırmanın olumsuz etkilerinin şu ana kadar ekonomide kendini göstermesinin biraz zaman alacağını kolayca kabul ettiğini” de sözlerine ekledi.

Uzmana göre, Fed verilere bağımlı olma sözünü yerine getirecek ve Eylül ayında yalnızca 0,5 puanlık bir artış elde etmesi için hala iyi bir şans var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz