Cuma, Mart 1, 2024
Ana Sayfa Sağlık Renksiz ve beyaz ayak tırnakları: Ne anlama geliyorlar?

Renksiz ve beyaz ayak tırnakları: Ne anlama geliyorlar?

145
Renksiz ve beyaz ayak tırnakları: Ne anlama geliyorlar?
Renksiz ve beyaz ayak tırnakları: Ne anlama geliyorlar?

Renksiz, kırılgan veya kalın ayak tırnakları vücudunuzda bir sorun olduğunun işareti olabilir. Ama endişelenmek için bir sebep yok. Aslında, çoğu zaman bu sorunlar o kadar ciddi değildir. Ancak nelere dikkat etmemiz gerektiğini daha ayrıntılı olarak görelim.

Noktalar, travmadan ayak parmağına veya bir doktorun kolayca tedavi edebileceği yaygın bir ayak mantarından olabilir. Biraz daha nadir durumlarda, beyaz ayak tırnakları, vitamin eksikliği veya hastalık gibi daha ciddi bir sorunu gösterebilir. Bunlar en yaygın nedenlerdir.

Yara

Bazen, parmağınızı çok sert sıktığınızda, ayak tırnağının altındaki kan damarları kırılarak morarmaya neden olur. Diğer zamanlarda, travma beyaz bir noktaya veya çizgiye (lökonychia denir) neden olabilir. Bu, ayak parmağınızı bir masa ayağına çarptığınızda veya çok sıkı bir ayakkabının içine sürttüğünüzde olabilir. Bu işaretler kesinlikle zararsızdır.

Vitamin ve mineral eksikliği

Beyaz ayak tırnakları size yeterli vitamin ve mineral almadığınızı söylemeye çalışıyor olabilir. Demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği beyaz tırnaklara neden olabilir ve tırnağın ucu hariç çoğu beyaz görünür. Demir eksikliğiniz varsa, muhtemelen önce yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gibi diğer belirtileri fark edeceksiniz. Çinko eksikliğiniz varsa, önce iştahta azalma ve kilo kaybı fark etme şansınız vardır.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı genellikle tırnağınızın ucunun altında beyaz veya sarı bir nokta olarak başlar – bu nedenle renk değişikliğinin daha fazla olma olasılığı vardır. Çeşitli ayak tırnağı mantarları vardır. Bunların her birinin tanımlayıcı bir veya iki özelliği vardır, ancak çoğunlukla hepsi tırnakta renk bozulmasına, yarılma, kırılganlık ve tırnağın kalınlaşmasına neden olur. Mantarlı ayak tırnağı enfeksiyonları genel sağlığımız açısından nadiren endişe kaynağı olsa da, kendi başlarına asla geçmediklerinden neredeyse her zaman reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyarlar.

Tırnak sedef hastalığı nedir?

Tırnak sedef hastalığı, tırnakların yaygın bir inflamatuar durumudur ve sedef hastalarının %80-90’ı yaşamları boyunca tırnak değişiklikleri yaşar. Sağlıklı tırnaklar pürüzsüzdür, ancak tırnak sedef hastalığında ayak tırnakları daha kalındır ve yüzey küçük girintilerle kaplıdır. Hafif vakalarda doktorunuz etkilenen tırnakların altına topikal D vitamini, retinoidler (A vitamini), kortizon kremleri veya kortizon enjeksiyonları reçete edebilir. Fototerapi (ultraviyole ışıkla tedavi) de yardımcı olabilir.

Beyaz tırnaklar nasıl önlenir?

Beyaz tırnakları tamamen önleyemeyebilirsiniz. Sonuçta, bir noktada tırnağınıza vurma şansınız oldukça yüksektir. Sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, beyaz ayak tırnaklarından kaçınmak daha zor olabilir. En akıllıca hareket, tırnaklarınıza iyi bakmaktır – tıpkı vücudun diğer kısımları gibi doğal kabul ettiğimiz gibi.

Bir değişikliği ne kadar erken fark ederseniz o kadar iyidir – özellikle diğer ayak parmaklarına ve insanlara yayılabilen ayak tırnağı mantarı söz konusu olduğunda.

Ayak tırnaklarınızı kısa tutun

Ayak tırnaklarını daima düz, kenarlarını hafifçe yuvarlayarak kesin. Ayak tırnaklarınız kısa olduğunda kırılmaları daha zordur. Ayak tırnağınızın kenarlarını keskin köşeler oluşturacak şekilde kesmeyin, çünkü bu, tırnağın özellikle ağrılı olan deriye doğru uzamasına neden olabilir.

Ayak tırnaklarını yumuşatın, ayaklarınızı nemlendirin ve kuru tutun

Ayak tırnakları daha kalın olduğu için kesilmesi zor olabilir. Önce ayak banyosuyla yumuşatmayı deneyin. Bir leğeni ılık suyla doldurun. Tuz veya kabartma tozu ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz