Diyete başlayanların dikkat etmesi gereken 5 madde

Çoğumuz diyete başlamak için Pazartesi gününü seçeriz. Ancak diyete başlamak o kadar kolay olmuyor, o yüzdendir ki, kimimiz diyete başlar ve süreci devam ettirir. Kimimiz ise maalesef daha diyete başlayalı iki gün olmuşken dayanamayıp diyet fikrinden vazgeçer. Diyetisyen Nesrin Eriş yukarıda bahsettiğimiz gibi sürece devam edenlerin dikkat etmesi gereken 5 maddesi şu şekilde sıraladı:

  • Yaptığınız diyette 5 grup besin olmalıdır. Bunların içerisinde (ekmek, et, süt-yoğurt, sebze-meyve ve yağ-şeker) olmalıdır.
  • Piyasada satışa sunulan diyet ürünlerini olabildiğince az kullanılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, yağsız süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri hayat boyunca tüketemeyiz. O yüzden normal beslenme düzenine döndüğünüzde aradaki farklı anlamanız zordur. Aynı ürünleri tüketseniz bile kilo almaya başlayabilirsiniz.
  • Diyet programlarından metabolizmanızı kıtlığa sokacak, düşük kalorili veya tek besin gruplarından uzak durmalısınız. Çünkü bu tür diyet programları sizi kısa zamanda zayıflatabilir, ancak almanız gereken kaloriye çıkmanızı sağlamazlar. Ufacık bir kaçamak yaptığınızda bedel olarak kilo alırsınız.
  • Yemekleri yavaş yemelisiniz. Yemek yerken tabağınızdaki yemeği dörde bölerek ilk çeyreğini 15 dakikada yiyin. Bu sayede sonrasında hızlı tüketseniz bile doyduğunuz için son çeyreği yemek bile istemeyeceksiniz.
  • Bitki çaylarından uzak durun. Bu çaylar, bağırsak floranızı bozar. Bir süre sonra içtiğinizde fayda etmemeye başlar.
İlginizi Çekebilir:  Limonun faydaları nelerdir? Hepsi bu içerikte!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here