Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSağlıkŞeftali: Sağlığa faydaları nelerdir?

Şeftali: Sağlığa faydaları nelerdir?

Şeftali, yaz aylarının en karakteristik meyvelerinden biridir. Tatlı tadı, harika dokusu ve tadını çıkarmak için ne kadar çok seçeneğimiz var ise onu bu kadar sevmemizin sebepleri. Ancak beslenme profili de geride kalmıyor…

Bağışıklık sistemine yardımcı olurlar

Küçük olmalarına aldanmayın. Tek bir şeftali, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için her gün ihtiyacınız olan C vitamininin %13’üne kadar içerir. Aynı zamanda hücrelerimize zarar veren kimyasallar olan serbest radikallerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Vizyonumuza yardımcı olurlar

Şeftalilere güzel rengini veren beta-karoten adı verilen bir antioksidan vardır. Onu yediğinizde, vücudunuz onu sağlıklı görmenin anahtarı olan A vitaminine dönüştürür. Ayrıca bağışıklık sisteminiz gibi vücudunuzun diğer bölümlerinin gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

Sindirim sürecine yardımcı olurlar

Orta boy bir şeftali, vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu lifin %6 ila %9’unu size sağlayabilir. Lif açısından zengin besinler sizi diyabet, kalp hastalığı ve kolon kanseri gibi sağlık sorunlarından koruyabilir. Ancak en çok fark edebileceğiniz fayda banyoda olur: Yeterli lif almak kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olurlar

Her biri 60’tan az kalori ve görünüşe göre sıfır doymuş yağ, kolesterol veya sodyum içerirler. Ek olarak, bir şeftalinin %85’inden fazlası sudur. Lif ayrıca daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı olur, bu nedenle daha az yeriz.

E vitamini içerirler

Kuruyemiş ve tohumlarda yüksek konsantrasyonlarda bulunur, ancak şeftali onu yeterli miktarda içeren meyveler arasındadır. E vitamini bağışıklık sistemini sağlıklı tutar ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur.

Kemiklerimizi sağlıklı tutarlar

Şeftali iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, önemli bir elektrolit olmasının yanı sıra kemiklerimizi sağlıklı tutmamıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar