Karbonhidrat içeren birçok yiyecek vardır ve her biri farklı besinler sağlar. Tabii ki, özellikle şeker hastaları için izin verilenden daha fazla şeker içeren yiyecekler de var. Çoğu zaman meyveler, ortalama diyabetik için yasak gıdalar olarak aynı “torbaya” konma eğilimindedir.

Yine de, birçok meyvenin glisemik indeksi düşüktür, yani besinlerinin geri kalanı daha yavaş sindirimle ilgilendiğinden kan şekerinde ani yükselmelere neden olmazlar. Peki bu meyvelerden bazıları nelerdir?

Kiraz

Kirazlar potasyum açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlarla doludur. Kalorileri çok düşüktür ve küçük bir kısmı kan şekerinizi hızla yükseltmez – özellikle de daha fazla vişne ve vişneden bahsediyorsak.

Greyfurt

Greyfurt günlük C vitamini ihtiyacımızın %100’ünden fazlasını içerir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta: Greyfurt bazı reçeteli ilaçların çalışma şeklini etkiler. Doktorunuza danışın.

Kuru kayısı

Kuru kayısı az miktarda yenildiğinde harika bir alternatiftir. Kurudukları için sağladıkları karbonhidrat miktarı tüm meyveden daha fazladır. Günlük bakır dozunun dörtte biri ve yüksek miktarda A ve E vitamini içerirler.

Armutlar

Bir armut günlük lif ihtiyacımızın %20’sinden fazlasını sağladığından, cilt açıkken daha sağlıklıdırlar. Farklı bir şey için, olgunlaşmamış olanları bir salatada ve olgunlaştıklarında ızgarada deneyin.

Elmalar

Elmanın dünyanın en sevilen meyvelerinden biri olmasının bir nedeni var. Tatlı ve hafif bir şeye olan ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra, kabuklu bir elma, vücudun günlük lif dozunun neredeyse %20’sini sağlar.

portakal

Portakallar size yüksek dozda C vitamini verecektir. Ayrıca portakalı yediğiniz ve suyunu sıkmadığınız sürece bol miktarda lif vardır. Liflerini hissetmekten kaçınmak için tohumları çıkarabilir ve bir smoothie’ye atabilirsiniz.

Erik

Porsiyonu küçük tutun, çünkü kurutulduklarında daha fazla şeker içerirler (ve mevsiminde olmadığında daha iyi kurutulur). Yüksek lif içeriği nedeniyle bağırsak sağlığı için büyük yararları vardır.

Çilekler

Bir fincan çilek, bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Kalorisi aynı, az ya da çok. Yüzeyindeki minik tohumlar lifle doludur ve çilekleri boyutlarına göre bir yumruk haline getirir. Antioksidanlar açısından da oldukça zengindir. Daha da iyisi, tüm bu faydalar diğer meyveler için de geçerlidir: böğürtlen, ahududu ve yaban mersini.

Şeftaliler

Ortalama bir şeftali sadece 68 kalori içerir, ancak aynı zamanda A ve C dahil olmak üzere on farklı vitamin içerir. Kabuğu lif bakımından yüksektir, bu yüzden onu çıkarmayın.