Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaSağlıkSinir sistemi fizyolojisi

Sinir sistemi fizyolojisi

Sinir sistemimizin ana işini aslında nöron denilen sinir hücreleri yapmaktadır bu nöronlar anatomik olarak, sinir hücre gövdesinde dendritler olarak adlandırılmış olan yan dallar biri de nöron da oluşan uyarıları diğeri ise bir nörona yada uzak olan organa sevk eden taşıyan tek bir uzantı halinde olan aksondan oluşmaktadır.

Sinir sistemi fizyolojisinde dış ortama karşı iç ortamın değişmez olarak tutulmasına homeostazis denilmektedir. Hem homeostazisin hem de vücut diğer fonksiyonlarının yani canlının ihtiyacına gayet uygun bir biçimde yapılabilmesi için şöyle ki canlılar bir bir tür düzenleyici kontrol  sistemlerine sahiptirler.
Sinir sistemi vücudumuzdaki en önemli olan dengeleyici ve düzenleyici kontrol sistemidir.

Sinir sistemi fizyolojisinde hücre gövdesi içinde çekirdekçikten başka nisel granülleri

, mitokondri, ribozomlar, nürofibriller ve golgi aparatı bulunmaktadır.
Bu hücre gövdesi içinde bulunanalar nürofibriller hem dentrilerinde hem de akson içinde de bulunmaktadırlar.
Nissel cisimcikleri ise diğer tür hücrelerde bulunan endoplazmik retikuluma benzemektedirler.

Yani nissel cisimcikleri hücre sıtoplazması içinde bir takım kıvrıntılar yaparak tan ribozomlarla bağlantı halindedirler ve bu hücrenin esas işlevini belirleyen yer ise aslında protein sentezinin yapıldığı yerdir.

Miyelin kılıf periferik sinir sisteminde schwann, merkezi sinir sisteminde ise olidentrog hücrelerince yapılan yalıtım kılıfıdır aslında.

Bu hücreler ise daireler halinde birçok tabakayı teşkil ederek miyelin kılıfını meydana getirir.
Minyelin elektrik kabloların etrafındaki plastik yalıtıcı katmanlar gibi görev görmektedir aslında ve hem hızlı bir şekilde uyarının iletilmesini sağlarlar hemde sinir iletimi sırasında oluşturulan sinyallerin kaybını önlemektedir.

Minyelin kılıf şöyle ki; akson boyunca beli aralıklarla kesintilere uğrayarak boğumlar meydana getirmektedir.

Aksonun içinde ise sıvı bir halde sıtoplazmaya benzeyen aksoplama bulunmaktadır bu aksoplazma içindeki nürofibriller ise akson boyunca uzamaktadırlar ve akson aksolemma denilen bu hücre membranı ile çevrelenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar