Son dakika: Erdoğan’ın açıklayacağı müjde belli oldu

154
Son dakika Erdoğan'ın açıklayacağı müjde belli oldu
Son dakika Erdoğan'ın açıklayacağı müjde belli oldu

Son dakika!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış töreninde yaptığı açıklamada, Çaycuma sondaj çalışmaları hususunda konuştu. Karadeniz’de keşfedilen gazı sisteme bağlamak için gece gündüz çalıştıklarını belirten Erdoğan, 26 Aralık 2022 Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeler verileceğini ifade etti. Ayrıca Erdoğan, “Karadeniz gazını kullanıma sunduktan sonra da milletimize vereceğimiz yeni müjdeler olacak” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise Karadeniz Çaycuma’daki sondaj çalışmalarına ilişkin verilerin olumlu olduğunu, ancak henüz net bir gelişme olmadığını söylemişti.

KARADENİZ GAZININ İŞLENMESİ YALNIZCA FİLYOS’TA MI OLACAK?

Dönmez, Karadeniz’deki gaz için işleme tesisi olarak kullanılacak yerlerin, yapılacak çalışmalar sonucunda rezervuarı iyice anlayınca geliştirilebileceğini söyledi. Şu anda kurulan sistemin deniz tabanı üretim sistemleriyle saha geliştirme olarak adlandırıldığını belirten Dönmez, “Bunlarda bir hibrid geliştirme de yapabiliriz. Yani kısmen deniz yüzeyindeki platformlar, kısmen de deniz tabanındaki üretim sistemleri… Buna rezervuarın kendisi ve teknik ekip karar verecek” dedi.

Ama biz kapasitemizi Türkiye’nin majör ihtiyacını karşılayabilecek bir altyapıya göre en azından mülkiyet olarak hibrid şekilde yapılandırılması gerektiğini dile getiren Dönmez, ”Sözün özü, Filyos Türkiye’nin doğal gaz tedariki açısından çok önemli bir merkezi olacak, onun altını çizebiliriz. Ama teknik olarak nasıl ilerleyeceğiz, ona teknik parametreler karar verecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan Enerji Uzmanı Ali Arif Aktürk, Gazete Durum’a yaptığı açıklamasında Erdoğan’ın, bu rezervin üzerine 100-110 milyar metreküp daha gaz bulunduğunu açıklayacağını belirtti. Böylece toplam rezerv 650 milyar metreküpe çıkacak. Türkiye’de yılda 60 milyar metreküp gaz tüketiliyor. Bu miktar, 10-11 yıllık tüketime eş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz