Son dakika: Rusya herkesi uçuruma sürükleyecek

208
Rusya herkesi uçuruma sürükleyecek
Rusya herkesi uçuruma sürükleyecek

Batı’nın Ukrayna’nın işgaline yaptırımlarla verdiği tepki Moskova’yı resesyona sürüklediği için Rusya ekonomisi üst üste ikinci çeyrekte daraldı . 

Federal istatistik servisi Rosstat tarafından birkaç gün önce yayınlanan ön verilere göre , Rusya’nın GSYİH’sı Ekim ayına kadar olan üç ayda yıllık bazda %4 düştü .

Daralma, merkez bankasının 640 milyar dolarlık döviz rezervlerinin yarısının dondurulması da dahil olmak üzere, Rusya’nın enerji ve finans sektörlerine yönelik kapsamlı ABD ve Avrupa kısıtlamalarını takip ediyor.

Ancak uzmanlara göre, yalnızca Moskova’ya ve ülkenin ekonomik yaptırım sisteminin iç sonuçlarına odaklanan bir bakış, indirgemeci olacaktır. Putin’in Ukrayna’daki yeni savaşının tetiklediği enerji krizinin başta Avrupa olmak üzere dünyaya acı çektirdiğini zaten biliyoruz .

Aslında, durgunluktaki Rusya ABD, Çin, AB ve İtalya’nın kendisi üzerinde bir bumerang etkisini tetikleyebilir ki bu pek güven verici değildir: Moskova neden tüm güçleri ekonomik uçuruma sürüklesin ?

Rusya zaten resesyonda

Birkaç gün önce yayınlanan hükümet istatistiklerine göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden dokuz ay sonra ekonomisi durgunluğa girdi.

Ülkenin üretimi art arda iki çeyrektir düştü. Temmuz-Eylül döneminde GSYİH bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 azaldı. Bu dönemde toptan, perakende, nakliye ve imalat faaliyetleri daralırken, inşaat ve tarım büyüdü. Düşüş, Nisan-Haziran aylarındaki %4,1’lik başka bir düşüşün ardından geldi.

Eylül ayında ekonomik koşulların kötüleşeceği tahmin edilirken, Rusya beklendiği gibi baskı altında kalmadı.

IMF , Nisan ayında Putin’in ülkesinin GSYİH’sında %8,5’lik bir düşüş öngördü, ancak bu gerçekleşmedi. Artan enerji fiyatları, yarısı petrol ve gazdan
gelen Rusya’nın bütçe gelirlerinin artmasına yardımcı oldu (yakıt gelirlerinde değer 300 milyar dolardı). Ukrayna’nın müttefikleriyle ticari bağların kesilmesinin ardından düşen ihracat satışları da rublenin güçlenmesine yardımcı oldu.

Öncü tahminlerin ortalamasını alan bir şirket olan Consensus Economics, Rusya ekonomisinin bu yıl %4,6 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Rakam, Nisan ayında tahmin edilen %10’luk düşüşten yukarı doğru revize edildi.

Elbette, Rusya için sorunlar çok sayıda ve ciddi olmaya devam ediyor. Yaklaşık 1.000 Batılı şirket, kendi endüstrileri için temel bileşenlerden yoksun kalabilen ve finansal piyasalardan giderek daha fazla izole olan ülkeden kaçtı. On binlerce vatandaşın askere alınmasından veya kaçmasından sonra aynı insan gücünün kıt olduğundan bahsetmiyorum bile.

Ancak Rusya’daki durgunluk , halihazırda olduğu gibi dünyayı değişime ve daralmaya sürükleyecektir. Yaptırımlar ve Moskova’nın tecrit seçimi aslında gelecek tahminlerinde devrim yaratıyor ve ABD’den Avrupa’ya ve Çin’e kadar tahminler çok kötü.

Rusya yüzünden tüm dünya küçülüyor

Analiz, Ispi uzmanları tarafından yapılmıştır ve Rusya sorununun, yaptırımların ve durgunluğunun dünya ekonomileriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlamak için çok net ve yararlıdır . Hatta Enstitü, Putin’e karşı başlatılan ticaret savaşından kaynaklanan bir bumerang etkisinden bahsediyor.

“… Rusya , kriz öncesi beklentilere kıyasla şimdiden GSYİH’nın %6’sını kaybetti ve 2024’te ülke ekonomisi bugünkünden bile daha küçük olabilir (%-11). Savaşın ve yaptırımların büyük etkilerinin ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde görülebileceğinin bir işareti” diye açıkladı İspi.

Diğer uluslar için de belirgin olacak etkiler. IMF verileri incelendiğinde, kriz öncesi tahminlerle karşılaştırıldığında, 2022 ve 2022-2024’te biriken büyüme beklentilerinin herkes için kötüleşeceği görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz