Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt: Otomobile ulaşım bu kadar zor olmamalı

140
Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Otomobile ulaşım bu kadar zor olmamalı
Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Otomobile ulaşım bu kadar zor olmamalı

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, araç sahibi olmanın lüks olmadığını belirterek, araç almak isteyenlerin kolay ulaşabilmesi gerektiğini söyledi.

Habertürk’ün haberine göre, otomobil üretiminde enerji maliyetlerindeki artışın araç fiyatlarına da yansımaya başladığını söyleyen Bozkurt, “Yurtdışındaki üretim maliyetlerinin artması her ay araç fiyatlarını euro üzerinden artırıyor. Üretim kısıtlaması var. , Baz fiyatlar artıyor. Araçlarda 300 euro artış ÖTV sistemi. “Bundan dolayı tüketiciye 10 bin TL artış olarak yansıyor. Bu bir dönem daha devam edecek gibi görünüyor” diye uyardı.

Bozkurt, tüketicilerin finansmana ulaşmakta zorlandıklarını belirterek, otomobilin lüks olmadığını vurguladı. Bozkurt, “Kredi erişiminde sıkıntı var, arabaya ulaşmak bu kadar zor olmamalı. Araba almak isteyenlerin krediye kolay ulaşımı olmalı. Kurumsal satışlarda da kredi sıkıntısı var. Buna rağmen” dedi. Yüksek faizli tüketici kredi almak istiyor ama yok. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede hiçbir kurum yüzde 20-25 seviyesinde kredi vermek istemiyor.”

“Otomobil yatırım aracı olmamalı”

Toyota Türkiye CEO’su, genel pazarın bu yılı geçen yıla benzer seviyelerde kapatacağını belirterek, “Kasım ve Aralık aylarında mucizevi bir araç sayısı bulunmazsa, pazar geçen yıldan az, 750 bin adetle kapanacak. Toyota olarak 50 bin adetlik satışa ulaşacağız. Araçlarımız olsa 80 bin adet satardık. 2023’te pazarda maksimum 800 bin satış bekliyoruz” dedi.

Araç fiyatlarındaki artışa rağmen talebin fazla düşmediğini anlatan Bozkurt, “Araçlara talep ihtiyaç duyduğu alanlardan dolayı ve paranın değerini korumak için düşmüyor. Bize göre araç yatırım olmamalı. aracı, ancak mevcut koşullar altında öyle oldu.”

Avrupa’daki enerji krizi ve durgunluğun otomobil pazarına olası etkilerine değinen Bozkurt, net mesajlar verdi.

Ali Haydar Bozkurt, “Resesyon nedeniyle Avrupa’da pazar küçülürse oraya satılamayan araçları getirme gibi bir planımız yok. Aksine oradaki pazarın daralması Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyecek. Avrupa, Türkiye pazarını küçültebilir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz