TV’den uzak durmak için doğru mesafe nedir?

126
TV'den uzak durmak için doğru mesafe nedir?
TV'den uzak durmak için doğru mesafe nedir?

Görüntü alanındaki teknolojinin evrimi, bizi televizyonların yeni çağına götürdü. Ancak gözden kaçan küçük ayrıntılar, modern büyük yüksek çözünürlüklü televizyonların sunduğu birçok olanaktan bizi mahrum bırakabilir.

Daha tipik bir örnek, TV’yi merkezi izleme noktasına yerleştirdiğimiz yanlış mesafenin yanı sıra, yüksek kaliteli bir görüntünün mutlaka yüksek maliyetler ve… geniş bir oturma odası anlamına geldiğine dair yanlış izlenimdir!

Önce görüntünün çözünürlüğüne göre var olan televizyon türlerine bakalım.

HD Ready (720p): HD Ready televizyonlar, çözünürlüğü 1366×768 piksel arasında değişen  ve 1920×1080 pikseli aşmayan televizyonlardır.

Full HD (1080p): 1920×1080 piksel veya daha yüksek çözünürlüğe sahip televizyonlar, Full HD olarak nitelendirilen televizyonlardır. Bu çözünürlük seviyeleri, özellikle 32 inçten büyük TV’lerde size mükemmel görüntü kalitesi sunabilir!

Ultra HD (4K) : Full HD’nin 4 katı çözünürlüğe sahip 4K TV’ler, TV’lerin geleceğini kurmak için oluşturuldu… bugün! Çözünürlüğü 3840×2160 pikseldir!

TV’den uzak durmak için doğru mesafe nedir?

Bu özel konu çok önemlidir, çünkü TV’ye olan yanlış mesafe, keyfini çıkarabileceğiniz görüntünün kalitesini düşürür.

Bilim adamları, bir televizyonun boyutunu (inç sayısı ve bir kenardan diğerine santimetre cinsinden diyagonal mesafe), birinin oturup televizyon izlemesi gereken ideal mesafeyle ilişkilendirir.

Böylece televizyonlarda örn. 32 inç doğru olan ekrana 1-2 metre uzaktan bakmaktır. Buna bağlı olarak, daha büyük TV’lerde bu rakam yükseliyor: 42 inç – 1,5 ila 2,3 metreye kadar olan ekranlarda, daha da büyük olan 46 inç ekranlarda 1,7 ila 2,9 metre arasında. Ortalama veya “kural” gibi bir şey olarak, 1,5 (minimum) ila 2,5 metrelik bir mesafe düşünülebilir.

Tabii ki, kural olarak geçerli olan, örneğin bir ekrana çok yakın olmamanız gerektiğidir. Bir filmde gözler değişen görüntülere ayak uydurmakta zorlandıkça kaslar yorulur ve birkaç dakika sonra kendinizi rahatsız hissetmeye başlarsınız. Sinemada ön sırada oturan birinin durumuna benzer bir durum.

Modern TV’nizden mükemmel mesafeyi kılavuzumuzda  bulabilirsiniz (TV’nin olmasını istediğiniz mesafeyi veya boyutunu seçebilirsiniz).

Televizyon Görüntüleme Mesafesi
Televizyonlar: Mükemmel görüntünün anahtarı doğru mesafedir!

Peki 55 inç Full HD TV’nin olanaklarından tam olarak yararlanmak için doğru mesafe nedir?

Çoğu insanın gördüğü ortalama 2,7 metrelik izleme mesafesi ve bir HD TV’nin 1366×768 piksel çözünürlüğünü denkleme koyduğumuzda, ekranın köşegeninin 45,3 inç olması gerektiği sonucu çıkıyor. Bu pratik olarak 2,7 metre ve 45,3 inç’e kadar bir mesafede veya görüşümüzün Full HD TV’den farklı bir şey algılamayacağı anlamına gelir.

Vizyonumuzun Full HD’nin avantajlarını ve bu büyük teknolojik başarının sunduğu keyfi alabilmesi için ya izleme mesafesinin 2,7 metreden az ya da TV’nin 46 inçten büyük olması gerekiyor.

Örneğin 55 yani Full HD’de ideal mesafe 2,5 metredir, aksi takdirde mesafe 3 metreyi aşarsa, görüntü kalitesindeki farklılıklar farkedilmediği için herhangi bir geleneksel TV’den izlemek gibidir.

Çözüm;

Neden bunu yapıyorsun? Ve evet, daha büyük TV’lerde görüntüden daha çok keyif alırsınız, ancak hayır, sizi büyüleyecek bir görüntüye sahip son teknoloji ürünü bir televizyonun keyfini çıkarabilmek için büyük bir oturma odasına ihtiyacınız yok. Sadece doğru mesafeyi koruyun ve daha iyi bir çözüm için gözlerinizi açık tutun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz