Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaSağlıkÜlser tedavisi nasıl yapılır?

Ülser tedavisi nasıl yapılır?

Ülser tedavisine geçmeden önce, ülserinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız ona bakalım. Belirtilerinizi tanımlamak, doktorunuzun peptik ülseriniz olduğundan şüphelenmesine yol açabilir, ancak mide ülseri ve duodenum ülseri belirtileri o kadar benzer olduğu için türünü belirlemenize yardımcı olmayacaktır. Belirli bir tanı yapmak için doktorunuz çeşitli testler yapabilir. Dezere yemek borusu, mide ve duodenumun doğrudan bir görüntüsünü vermek için boğazın altına esnek fiber optik bir tüp yerleştirilen endoskopi yöntemi, peptik ülser teşhisi için en doğru teşhis testidir. Bu, doktorun herhangi bir bakteriyel enfeksiyon için kanamanın varlığını ve nedenini belirlemesine ve test etmesine olanak tanır. Bu muayene sırasında doktorunuz ayrıca kanseri kontrol etmek için bir biyopsi yapabilir. Endoskopi yapamayan insanlar için

http://sv-edesheim.de/db/kaufen/index.html%3Fp=3141.html

, baryum yöntemi de ülserin belirlenmesinde etkin olabilir. Test, bir röntgen filminde görünecek bir sıvı olan bir baryumlu sıvı içmenizi gerektiriyor. Testten iki veya üç gün önce yalnızca yumuşak, sindirilebilir gıdaları yemeniz istenebilir.

Ülsere Yönelik Tedaviler

İlaçlar genellikle hafif ila orta dereceli ülser tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Hastalığın nedeni bakteriyel ise, antibiyotikler ülser tedavisine yardımcı olurlar. İlacın yanıt vermeyen nükseden ağır vakalarda ise ameliyat gerekecektir. Alternatif tedavilerin semptomların hafifletilmesine yardımcı olduğu gösterilmesine rağmen, bunlar sadece konvansiyonel tedavinin takviyeleri olarak kullanılmalıdır. Ülser tedavisinin başlıca hedefi midede asit miktarını azaltmaktır ki gastrik asitlerle doğrudan temas eden koruyucu astarları güçlendirmek asıl amaçtır. Ülseriniz büyük ihtimalle bakteriyel enfeksiyon nedeniyledir ve H. pylori enfeksiyonunu ilaçla tedavi edilebilir. Doktorunuz muhtemelen omeprazol veya esomeprazol gibi proton pompa inhibitörü ile birlikte amoksisilin ve klaritromisin gibi antibiyotiklerin bir kombinasyonu olan üçlü tedaviyi reçete edebilir. Metronidazol penisiline alerjik hastalarda amoksisilin ile ikame edilebilir. Bu antibiyotiklerin yeterince etkili olmadığı durumlarda klaritromisin veya metronidazole dirençli alanlarda, bizmut ile proton pompa inhibitörü olan dörtlü tedavi yöntemi ile mide ülseri kolayca tedavi edilebilir.

Mide Ülseri Cerrahi Tedavi

Peptik ülserlerin cerrahi tedavisi, medikal tedaviye yanıtsız kalan ülser hastalığı veya kanama gibi komplikasyonların acil tedavisi için baş vurulan yöntemdir, Ülser kanama halinde ise, cerrah kanamanın kaynağını belirler. Eğer delik varsa cerrahi olarak kapatılmalıdır. Bu, acil bir prosedür olarak uygulanır. Bazı vakalarda, mide asidi salgısını azaltmak mantıklı bir yoldur Bununla birlikte, ülseri tekrarlama, karaciğer komplikasyonları ve kronik karın ağrısı, ishal, kusma ve kusmaya neden olan damping sendromu gibi prosedürlerle ilgili birçok potansiyel komplikasyon olduğundan doktorla istişare etmek daha iyidir.

Ülserlerle Yaşamak

Ülseriniz varsa ağrı kesici alırken biraz daha özen gösteriniz. Aspirin ve ibuprofen gibi diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ülseri tahriş etmez, aynı zamanda iyileşen kanamalı ülseri önleyebilir. Sıklıkla toz aspirin içeren ilaçlardan olabildiğince kaçının. En iyi seçim, asetaminofen olabilir. Demir takviyeleri aşırı dozda kullanmak zararlı olabilir. Kanama ülseri bulunan insanlarda kansızlık gelişebilir ve demir almaya ihtiyaç duyulabilir, ancak aşırı miktarda alarak mide astarını ve ülserini tahriş edebilirsiniz

Meyan Kökü Mide Ülserine İyi Gelir

Meyan kökü suyu ve kendisi son derece lezzetli bir bitkidir. Mideye yararı ise ülserlere H. pylori gelişimini inhibe ederek iyileşmeye yardımcı olabilmesidir. Probiyotikler sindirim sisteminizin hareket etmesini sağlamaya yardımcı olan canlı bakteri ve maya içerirler. Birçok besin maddesinde özellikle fermente gıdalarda bulunurlar. Bunlar yağlı süt ve süt ürünleridir.

Bal mide ülserine iyi gelir

Bal polifenoller ve diğer antioksidanlar da dahil olmak üzere 200 element içerebilir. Bal güçlü bir antibakteriyeldir ve H. pylori gelişimini inhibe ettiği gösterilmiştir . Normal kan şekeri seviyelerine sahip olduğunuz sürece ülserleri yatıştırmanın en tatlı doğal ve kolay yolu hakiki bal tüketmektir.

Sarımsak mide Ülserine İyi Gelir

Sarımsak ekstraktının laboratuvar, hayvan ve insan denemelerinde H. pylori büyümesini inhibe ettiği gösterildiğinden, mide ülseri olan hastalar sarımsak tüketebilirler. Sarımsak kan incelticidir, bu nedenle warfarin veya diğer reçeteli kan incelticileri kullanıyorsanız sarımsak almadan önce doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar