Wi-Fi şifremi nasıl değiştiririm?

137

Bir ziyaretçi ev Wi-Fi şifresini istediğinde, yönlendiricinin altında veya daha da kötüsü, teknisyenin bağlanırken onlara verdiği kağıt parçasında arayan insanlardan biri misiniz ? Gerçekten, hayatınızı zorlaştırmanızın özel bir nedeni var mı?

Wi-Fi şifremi nasıl değiştiririm?

Wi-Fi Şifresi İçin Güvenli kod, ancak unutmayın

Bir parola, gerekli güvenliği sağlamak için yeterince karmaşık olmalıdır. Aynı zamanda, evin kiracıları olan sizin de hatırlayacağı bir şey olmalıdır. Bir şekilde birbirine bağlı harf, sayı ve özel karakter kombinasyonunu bulun ve şifresini çözün.

Telefon numaralarından, adreslerden ve tarihlerden kaçının – karmaşık bir şey seçin ve harfleri sayılarla değiştirin (‘a’yı ‘@’ ve ‘O’yu ‘0’ ile değiştirin). Özel bir yazılım kullanarak “kırılması” zor olacak bir kompozisyon oluşturun – bu nedenle farklı karakter türlerinin birleşimi – ve onu hatırlamayın.

Wi-Fi şifremi nasıl değiştiririm?

Wi-Fi Şifre Değişikliği Nasıl Yapacaksınız?

Bu nedenle ev ağı şifrenizi değiştirmek için yönlendiricinizin kontrol paneline erişmeniz gerekir. Normalde kullandığınız tarayıcıyı açın ve ziyaret etmek istediğiniz sitenin URL’sini yazacağınız adres çubuğuna “192.168.1.1” deneyin veya herhangi bir yere götürmediğini görürseniz “192.168.2.1” ve “ 192.168.0.1″.

Bir ağa bağlı her cihazın, her biri üç haneye kadar olan dört sayıdan oluşan karakteristik ve benzersiz bir IP adresi vardır. Bu nedenle, yönlendiricinin adresini girerek (modellerin büyük çoğunluğu, yukarıda belirtilen iki adresten birine varsayılandır), kontrol paneline erişim elde edeceksiniz.

Yönlendiriciniz sizden, değiştirmediğiniz sürece varsayılan olacak bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Kullanım kılavuzuna bakın, altına bakın veya modelinize göre çevrimiçi olarak arayın. Onları bulduktan sonra girin ve yönlendiricinizin kontrol panelinde olacaksınız.

Önünüzde göreceğiniz ekran üreticiden üreticiye, çoğu zaman modelden modele farklılık gösteriyor. “Kablosuz”, “Kablosuz Ayarları”, “Kablosuz Kurulum” veya benzeri bir menü aradığınızı unutmamalısınız. Bunun başka seçenekleri varsa, “Kablosuz Güvenlik” arayın. Orada, ilgili alanda (“Şifre”, “Şifre” veya benzeri bir şey) şifreyi değiştireceğiniz yerdir.

Wi-Fi şifremi nasıl değiştiririm?

Wi-Fi Şifresi İçin Bazı Ekstra Ayarlar

Bu ekrandayken, seçilen güvenlik türünün (genellikle “Güvenlik Modu”) WPA2 içerdiğinden emin olun. Diğerlerine (WEP, WPA) kıyasla en güvenli iletişim teknolojisi ve kırılması daha zor bir protokoldür, bu nedenle ağ güvenliğinizin en yüksek standartları temel aldığından emin olun. Her durumda, değişikliklerinizi kaydetmeyi ihmal etmeyin.

Güvenlik protokolüne ek olarak, “Kablosuz” menüsünden ağınızın adını değiştirme fırsatına sahip olacaksınız, ayrıca biraz daha akılda kalıcı bir şeyle – böylece onu komşununkiyle karıştırmayı bırakabilirsiniz! Aradığınız alan “Ağ Adı” veya “SSID”dir: istediğiniz adı özgürce yazabilirsiniz, bir yandan -yeni- ağınıza -tekrar- tüm bağlanmanız gerekeceğini unutmayın. ev aletleri ve diğer yandan sofistike bir isim, belki de tüm imalarıyla dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz