Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiAltın FiyatlarıAltın fiyatları tahmini: Fed kararı odak noktası (Haritalı yorum)

Altın fiyatları tahmini: Fed kararı odak noktası (Haritalı yorum)

Altın fiyatları (XAU/ USD ), güçlenen ABD doları tarafından baskı altına alınarak Cuma günü geri çekildi , ancak düşen ABD Hazine getirileri aşağı yönlülüğü sınırladığı için gerileme ılımlı oldu. Sabahın geç saatlerinde külçe %0,05 düşüşle 1.999$’a geriledi, birçok tüccar kenarda oturuyor ve önümüzdeki günlerde piyasaları yakın vadede yönlendirebilecek büyük ABD ekonomik olayları öncesinde büyük yönlü bahisler almaktan kaçınıyor.

Önümüzdeki hafta için takvimde bir dizi önemli gelişme var, ancak belki de en önemlileri Çarşamba öğleden sonra FOMC para politikası kararı ve Cuma günü ABD tarım dışı istihdam raporu.

ALTIN FİYATLARI FED KARARI ODAK NOKTASI

Fed’e odaklanan politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini 25 baz puan artırarak %5,00-%5,25’e yükseltmesi bekleniyor, ancak bu, bu yılın ilerleyen dönemlerinde resesyon riski de dahil olmak üzere yoğunlaşan ekonomik ters rüzgarlar karşısında döngünün son zammı olabilir. Politika görünümü hakkında içgörü kazanmak ve geleceğe daha iyi hazırlanmak için, tüccarlar ileriye dönük rehberliğe ve daha da önemlisi Powell’ın basın toplantısına yakından bakmalıdır.

Her halükarda, eğer merkez bankası sıkılaştırma kampanyasının sona erdiğini resmi olarak onaylarsa, piyasalar gevşeme duruşuna doğru ilerlemeye çalışırken, getirilerin eğri boyunca hızla düşmeye başlaması muhtemeldir. Teorik olarak bu, kura duyarlı değerli metalleri destekleyerek yaza doğru altın fiyatlarını artırmalı.

Cuma günü, tarım dışı bordro ( NFP ) sonuçları şüphesiz tüm dikkatleri üzerine çekecek. İşverenlerin 236.000 işçi eklediğini gösteren Mart verileri , ABD bankacılık sektörü krizinin tam etkisini yansıtmayarak gücü muhtemelen abartmıştır, ancak Nisan raporu bu gelişmeleri daha iyi yansıtmalıdır.

Daha önce belirtilen nedenle, işe alımların önemli ölçüde yavaşlaması ve ekonominin öngörülen 178.000’den daha az iş yaratması şaşırtıcı olmayacaktır. Olumsuz bir sürpriz, güvenli liman varlıklar için elverişli bir zemin oluşturarak, ülkenin gerilemeye doğru gittiği görüşünü güçlendirebilir. Bu senaryo altın fiyatlarını destekleyici olmalıdır.

ALTIN FİYATLARI TEKNİK ANALİZLİ YORUMU

Teknik analize dönecek olursak, altın fiyatları şu anda 1.975$ desteğinin üzerinde seyrederken, kısa vadeli yükselen kanalın altına kırıldıktan sonra bir konsolidasyon aşamasına girmiş gibi görünüyor. Bu taban tutarsa, XAU/USD toparlanabilir ve yakında 2.000 $’daki dirence meydan okuyabilir. Bu bariyer ortadan kaldırılırsa, metalin 2023 zirvelerini yeniden test etmesi için daha az engeli olacaktır.

Öte yandan, satış baskısı hızlanırsa ve fiyatlar 1.975 dolardaki desteği aşarsa, kısa sürede 50 günlük basit hareketli ortalamaya doğru bir düşüş görebiliriz. Daha fazla zayıflıkta, dikkatler orta vadeli bir yükseliş kanalının alt bandı olan 1.905 dolara kayıyor.

ALTIN ​​FİYATLARI TEKNİK TABLOSU
ALTIN ​​FİYATLARI TEKNİK TABLOSU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar