Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaEkonomiKral dolar kuru zayıflamaya hazırlanıyor.. 4 neden var ve Fed'in bununla hiçbir...

Kral dolar kuru zayıflamaya hazırlanıyor.. 4 neden var ve Fed’in bununla hiçbir ilgisi yok

Dolar ivme kaybediyor ve profesyonel yatırımcılar onun geçen yılki yirmi yılın en yüksek seviyelerinden daha da düştüğünü görüyor .

Her şey Merkez Bankası ve onun para politikası etrafında dönüyor . En son MLIV Pulse anketine göre, Bloomberg tarafından toplanan 331 ankette yanıt veren 331 kişinin yaklaşık %87’si, %40’ın bu yıl başlayacağına inandığı bir gevşeme döngüsünde, Fed’in faiz oranlarını %3 veya daha altına indirmesini bekliyor. Bu, zımni politika faizini iki yıl boyunca yaklaşık %3,05 olarak belirleyen piyasa fiyatlarının tersidir.

Sonuç olarak, yatırımcılar, ayılar ve boğalar arasında yüzde 17 puanlık bir farkla dolar konusunda olumsuzlar. İlginç bir şekilde, en popüler ikinci yanıt, bankacılık sektörü streslerinin büyük ölçüde ABD ile sınırlı kalacağı ve ayrıca Fed’in küresel emsallerinden daha uyumlu olmaya zorlanacağı anlamına geliyor.

Ancak dolar konusunda karamsarlık sadece ABD’de ne olacağına bağlı değil. Doların düşüşünün nedenleri başka yerlerde de var ve analistler en alakalı olarak 4’ü gösteriyor.

Kral dolar kuru zayıflamaya hazırlanıyor.. 4 neden var ve Fed'in bununla hiçbir ilgisi yok
Kral dolar kuru zayıflamaya hazırlanıyor.. 4 neden var ve Fed’in bununla hiçbir ilgisi yok

1. Yen’in değer kazanması

Japonya Merkez Bankası’nın yeni başkanı Kazuo Ueda, yenin zayıflamasına neden olan süper uyumlu politikanın sona erdirilmesi üzerine bahis oynayanlara şu ana kadar çok az umut verdi.

Bununla birlikte, yerel oran piyasalarında minimum baskı varken Ueda’nın verim eğrisi kontrolünü kaldırmak için rahat bir penceresi var. Harekete geçmeyi seçerse, bu muhtemelen yenin önemli ölçüde değer kazanmasına yol açacaktır : BOJ politikasındaki küçük değişikliklerin bile para birimi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğine dair kanıtlar var. Ve sonuç olarak, dolar üzerinde, zayıflığına neden oluyor.

2. Çin’e Dikkat Edin

Yuan’ın değer kazanması doları da zayıflatabilir. Citigroup’un Çin için Ekonomik Sürpriz Endeksi bu ay 2006’dan beri en yüksek seviyesine yaklaştı, ancak Çin’in para birimi 2023’teki ticaret ağırlıklı sepetine göre yalnızca yaklaşık %1 arttı.

Yuan’ın yükselmesi bekleniyor, ancak iyi haberlerden neredeyse hiç etkilenmediği düşünüldüğünde para birimi hakkında şüpheler var. Bazı analistler, ulusun etkilemek için başka neler yapabileceğini hayal etmenin zor olduğunu söylüyor.

Devam eden jeopolitik risk bir yana, yatırımcıların Çin ile ticaretin geri döndüğü fikrine alışması için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Bu noktada, desteklenen bir yuan ile dolar kayabilir.

3. De-dolarizasyon

Dolardan daha genel bir uzaklaşma riski, yatırımcıların ciddi olarak düşündüğü bir şey. Ankete katılanların çoğu, doların on yıl içinde küresel rezervlerin yarısından azını oluşturduğunu düşünüyor.

Ticaret için ABD dolarına güvenmekten vazgeçme çağrıları artıyor. Brezilya’dan Güneydoğu Asya ülkelerine kadar her geçen gün daha fazla ülke, ticaretin kral dolardan başka para birimlerinde yapılmasını talep ediyor.

Şu anda küresel ticaretteki hakimiyeti ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak Çin, bu hamledeki en aktif oyunculardan biri.

CNBC’nin 2022’de ticaretin yönüne ilişkin IMF verilerini hesaplamasına göre, hem ithalat hem de ihracat birleştiğinde 61 ülkenin en büyük ticaret ortağı Çin oldu. Karşılaştırıldığında, Amerika Birleşik Devletleri 30 ülkenin en büyük ticaret ortağıydı.

Ancak, bu dolarsızlaştırma stratejisindeki sadece ejderha değil. Mart ayında Endonezya’da düzenlenen ASEAN maliye ve merkez bankası bakanları toplantısında politika yapıcılar, yerel para birimleri cinsinden ödemelere geçmek için ABD doları, Japon yeni ve avroya olan bağımlılıklarını azaltma fikrini de tartıştılar.

Nisan ayı başlarında, Hint medyası, Dışişleri Bakanlığı’nın (MEA) Hindistan ve Malezya’nın ticaretlerini Hindistan rupisi cinsinden düzenlemeye başladığını duyurduğunu geniş çapta bildirdi .

4. ABD borç tavanı

Bir borç tavanı fiyaskosu riski neredeyse fark edilmeden gider. Ancak çok az kişi, günümüzün ABD ve Kongre’deki siyasi ortamın son derece zor olduğunu ve risklerin yıllardır olduğu kadar yüksek olduğunu iddia edebilir.

2011 hesaplaması, büyük bir çöküşe olası piyasa tepkisini değerlendirmek için en iyi modeldir. Dolayısıyla getiriler önemli ölçüde düştü ve dolar dalgalanabilir ve zayıflayabilir, ancak bu aşırı ABD temerrüt tehlikesi durumunda, dolar güvenli bir sığınak varlığı olarak güç bulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar