Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEkonomiABD, OPEC'i petrol yerine Rusya'yı kayırmakla suçladı

ABD, OPEC’i petrol yerine Rusya’yı kayırmakla suçladı

Beyaz Saray , Suudi Arabistan’ın grubu ham petrol üretiminde derin kesintiler konusunda anlaşmaya yönlendirmesinin ve Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin tetiklediği yükselen enflasyon enerjisiyle mücadele eden ülkelerden bir tepkiye yol açmasının ardından OPEC+ ‘ı Rusya ile ittifak yapmakla suçladı .

Kartel, üretim hedeflerini günde 2 milyon varil azaltacağını, bu da küresel arzın % 2’sine eşit olacağını söyledi . Birçok zayıf üyenin son aylarda üretim hedeflerini karşılayamadığı göz önüne alındığında, fiili kesinti muhtemelen günde 1 milyon varile yakın olacak.

Hareket, uzun süredir enerji fiyatlarını azaltabilecek üretim artışı için baskı yapan ABD’yi kızdırdı. Ayrıca, OPEC stratejisi Rusya’nın lehine olarak değerlendirildi. ABD ile Suudi Arabistan arasındaki iklim gergin.

ABD vs OPEC: Petrol hareketi Rusya’ya yardım ediyor mu?

OPEC + , zaten sıkı bir piyasada petrol arzını kısıtlayan ve Batı ile en büyük çatışmalarından birine neden olan bir üretim kesintisi üzerinde anlaştı. ABD yönetimi kararı kısa görüşlü olarak nitelendirdi.

Grubun fiili lideri Suudi Arabistan , Batı’da artan faiz oranlarına ve daha zayıf bir küresel ekonomiye yanıt vermek için günlük 2 milyon varil (bpd) üretim kesintisinin gerekli olduğunu söyledi.

Beyaz Saray , Başkan Joe Biden’ın fiyatları aşağı çekmek için ek stratejik petrol stoklarını serbest bırakmayı düşünmeye devam edeceğini söyledi.

Washington, ” Küresel ekonomi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin devam eden olumsuz etkisiyle karşı karşıya kalırken, Başkan OPEC+’ın üretim kotalarını düşürme konusundaki öngörüsüz kararından dolayı hayal kırıklığına uğradı ” dedi.

ABD’li yetkililer ayrıca Biden’ın petrol fiyatlarını düşürmek istemesinin bir nedeninin de Moskova’yı petrol gelirlerinden mahrum bırakmak olduğunu ortaya çıkardı . ABD başkanı bu yıl Riyad’a gitti, ancak enerji konusunda işbirliği konusunda kesin bir taahhütte bulunmadı. Suudi Arabistan, Moskova’nın Ukrayna’daki eylemlerini kınamadığı için ilişkiler daha da gerginleşti.

Danışmanlık firması Enverus’ta bir OPEC emektarı olan Farren-Price’a göre, “Suudi Arabistan OPEC’i özgür dünya ile çarpışma rotasına soktu. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler enflasyonla ve artan yaşam maliyetiyle mücadele ederken bile, petrol piyasasının koruyucu yönetimi adına Rusya’nın yanında yer aldılar. Riyad için kesinlikle siyasi sonuçları olacaktır.”

Şimdi risk, Çarşamba günü Viyana’da kararlaştırılan petrol arzındaki kesintinin , küresel ekonomik durgunluk ve artan petrol fiyatları korkuları nedeniyle üç ay önce 120 dolardan yaklaşık 90 dolara düşen petrol fiyatlarında toparlanmayı teşvik etmesidir. oranları ve daha güçlü bir dolar.

Yazının yazıldığı sırada Brent fiyatı varil başına 93,20 dolardan ve WTI vadeli işlemleri varil başına 87,56 dolardan işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar