Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEkonomiDolar güçlü kalmaya devam ediyor: Döviz piyasası nasıl hareket ediyor?

Dolar güçlü kalmaya devam ediyor: Döviz piyasası nasıl hareket ediyor?

Yatırımcılar, rekor enflasyonu frenlemeye kararlı Federal Rezerv’den bir başka agresif faiz artırımına hazırlanırken, dolar önde gelen rakiplere göre yirmi yılın en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Asya’da, Japon Yeni 1998’den bu yana en zayıf seviyelerine yaklaşıyor ve yetkililer para biriminin düşüşünü durdurmak için harekete geçmeyi önerdiler.

Merkez bankalarının sıcak haftasında döviz piyasası da hareketleniyor. Euro paritenin üzerinde işlem görüyor, ancak eski kıtadaki enerji kriziyle ilgili belirsizlikler ve Fed toplantısının beklenmesi nedeniyle hala belirli bir zayıflık var .

Para Birimleri ve Merkez Bankaları: Dolar Ne Olur?

Yazma sırasında, dolar endeksi 109 puanın biraz üzerine çıkarak, ayın başında ulaşılan 110.79 seviyesinden Haziran 2002’den bu yana görülmeyen bir düşüş gösteriyor.

EUR/USD paritesi 1.0029’da işlem görüyor ve %0.09’luk küçük bir yükseliş gösteriyor. Dolar 143.35 yen değerinde ve bu ay 145’te iki denemeden sonra bir haftalık konsolidasyona devam ediyor ve bu da 24 yıl sonra ilk kez 7 Eylül’de 144.99’a yükseldi.

Para birimleri de küresel finansal baskıya ve yaklaşan merkez bankası hareketlerine tepki veriyor.

Ayrıca, Kasım 2007’den bu yana ilk kez bir gecede %3.970’e yükselen para politikası beklentilerine son derece duyarlı iki yıllık ABD Hazine tahvil getirisi de doları destekliyor. Nisan 2011’den beri.

Yatırımcılar , 21 Eylül Çarşamba günü kararı beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nden 75 baz puanlık bir zam daha fiyatlandırdılar .

Asya’da, Japonya Merkez Bankası’nın politikasına Perşembe günü karar verecek ve kırılgan bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için sıfıra yakın 10 yıllık getiri lokavtı da dahil olmak üzere son derece uyumlu teşvik ayarlarını sürdürmesi bekleniyor. Salı günü yayınlanan veriler, çekirdek tüketici enflasyonunun sekiz yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ve Ağustos ayında %2.8 hızlanarak merkez bankasının art arda beşinci ay için belirlediği %2 hedefini aştığını gösteriyor.

“TÜFE çok güçlü, ancak BOJ muhtemelen politikayı değiştirmeden tutacak, bu nedenle Fed’in politika beklentileri döviz piyasaları için daha önemli… Dolar-yen sonunda 145’in üzerine çıkacak, ancak hız ne kadar hızlı olduğuna bağlı. Tokyo’da bir JP Morgan stratejisti olan Tohru Sasaki, “Fed’in saldırganlığı ve faiz oranı farklılıklarındaki gelişmeler” dedi.

Euro , geçtiğimiz hafta boyunca yavaşça yükseldikten ve pozisyonunu güçlendirdikten sonra, kendisini paritenin biraz üzerinde konumlandırdı . 20 yıl aradan sonra ilk kez 6 Eylül’de 0.9864 dolara düştü.

Sterlin , geçen haftanın sonunda 37 yılın en düşük seviyesi olan 1.13510 $’a düştükten sonra 1.14245 $’da biraz düştü. İngiltere Merkez Bankası, faiz politikasına Perşembe günü karar verecek ve yatırımcılar, 50 veya 75 baz puanlık bir artışın yolda olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Bu arada, bu ayki Avustralya Merkez Bankası toplantısından alınan dakikalar, politika yapıcıların oranlar daha normal seviyelere yaklaştıkça artış hızını yavaşlatmak için bir neden gördüklerini gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar