Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSağlıkElma sirkesi zayıflatır mı? (İbrahim Saraçoğlu tarifi)

Elma sirkesi zayıflatır mı? (İbrahim Saraçoğlu tarifi)

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi kilo vermede en etkili içeceklerden biridir. Metabolizmayı hızlandırır, iştahı bastırır, uzun süre tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu‘nun aşağıda verdiği tarifi uygulayarak kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Kilo kaybı için elma sirkesi nasıl kullanılır?

Elma sirkesi ile kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey 1 bardak su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırmak. Hazırladığınız bu su akşamları tüketilmelidir. İlk kez deniyorsanız sirkenin tadı ve kokusu biraz ağır gelebilir. Böylece ½ c.c. Alıştıktan sonra en fazla 2 yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi (Prof.Dr. İbrahim Saracoğlu tarifi)

Malzemeler

  • 3-4 elma
  • 5-6 nohut
  • Yarım çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • cam kavanoz
  • Yeterli miktarda klorsuz içme suyu

Kendi elma sirkenizi yapmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Öncelikle elmaları güzelce yıkayın ve 4 parçaya bölün. Bu parçaları cam kavanozlara koyun ve üzerine tüm malzemeleri ekleyin. Her kavanozu ağzına kadar suyla doldurun. Daha sonra ağzını bir bezle kapatın ve bu bezi lastik bir bantla sıkın. Sirkenin mayalanması için hava ile temas etmesi gerekir. Kavanozları 60 ila 90 gün karanlık bir ortamda dinlendirin. İlk birkaç gün günde bir kez çalkalamalısınız. İlerleyen dönemlerde haftada bir kez çalkalamak yeterlidir. Sirke hazır olduğunda üzerinde bir küf tabakası olabilir veya etrafa uçuşabilir. Bu tamamen normaldir.

Elma sirkesinin kilo vermeye faydaları nelerdir?

Elma sirkesi yağ yakar

Elma sirkesi doğrudan metabolizmayı uyararak daha hızlı çalışmasını sağlar ve böylece yağ yakımını artırır. Yapılan araştırmalar elma sirkesinde bulunan asetik asidin vücutta yağ depolanmasını engellediğini kanıtlamıştır. Yani elma sirkesi içmek sadece yağ yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda yağ depolanmasını da engeller.

Elma sirkesi iştahı bastırır

Elma sirkesinin ana maddesi, asetik asit adı verilen organik bir asit türüdür. Sirkenin baskın kokusu ve ekşi tadı bu asit tarafından oluşturulur. Asetik asit, en doğal iştah bastırıcılardan biridir. Bu nedenle elma sirkesi içmek, açlık hissini azaltır ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olur. Açlık hissi, kandaki glikoz seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkar. Elma sirkesi kan şekerini dengelediği için acıkmamanıza yardımcı olur, tatlı ihtiyacını azaltır ve bu sayede kilo vermenize yardımcı olur. Elma sirkesi tüketimi üzerine yapılan ve European Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmalar, bu sirkeyi öğünlerde tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre 2 kat daha tok hissettiklerini kanıtlamıştır.

Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırmanın en doğal yollarından biri de elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesi tüketerek 20 yaşındaki bir kişinin metabolizma hızına sahip olmak mümkündür. Metabolizma hızı arttıkça verilen kilo da artar. Bu sirke vücuttaki yağların hızla parçalanmasına yardımcı olur. Metabolizma bu yağ yakımına uyum sağlamak için çok daha hızlı çalışmaya başlar.

Elma sirkesi tok tutar

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi, diyet listelerine elma sirkesini ekler. Çünkü bu sirkenin tok tutma özelliği vardır. Zengin mineraller, vitaminler, amino asitler ve enzimler içeren elma sirkesi. Vücutta şişlik oluşumunu engeller ve açlık hissinin önlenmesine yardımcı olur. Elma sirkesini yemeğe başlamadan önce içerseniz, daha az porsiyonla tok hissedersiniz ve daha uzun süre tok hissedersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar