En Sağlıklı Meyveler

3381
En sağlıklı meyveler

Meyve ve sebzeler sadece lezzetli değil ayrıca son derece sağlıklıdır. Pek çok kronik hastalığa karşı koruma sağlayan meyveler

, gerekli vitamin ve mineralleri bol miktarda içerirler. Bilindiği gibi Meyve ve sebzeler dengeli bir günlük diyetin önemli bir parçasıdır. Meyve ve sebzelerde bulunan lifler, fito kimyasallar, antioksidanlar ve diğer bileşiklerin yararlarına baktığımızda bu maddeler, kanser, kalp rahatsızlıkları, inme ve diyabet gibi hayatı tehdit eden hastalıklara karşı koruma sağlamaktadırlar. Bu nedenle diyetiniz mutlaka meyve içermelidir. Elmada antioksidan türü olan Elma içeriğindeki flavonoidler, astım ve şeker hastalığı geliştirme riskini düşürmeye yardımcıdır. Bir elma içerisinde bulunan lifler diş minesini korur bakterileri temizler.

Avokado Yararları:

Sağlıklı olan doymamış yağ asitleri içeren avokado kolesterolü düşürmeye yardımcı olacak maddeler içerir. Bu nedenle yemeklerinizdeki diğer sağlıksız doymuş ve trans yağların avokado ile değiştirilmesi önerilir.

Muzun Yararları:

Muzlarda potasyum bol miktarda vardır; sağlıklı bir şekilde kan basıncı seviyesinin korunmasına yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır.

Böğürtlen Yararları:

Böğürtlende koyu mor rengi belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olan antosiyanin içerir.

Kiraz Yararları:

Antosiyanin içeriği olan kiraz da iltihabı azaltmak ve gut ve diğer arterit acıyı hafifletmek için yardımcı olabilir.

Kızılcık Yararları:

Antibakteriyel etki üriner sistem enfeksiyonunun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabilir. Kızılcık ülser ve böbrek taşlarının önlenmesini de sağlar.

Kuru incirin Yararları:

Kuru incir lif bakımından zengin olduğundan dolayı bazı kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Üzümün Yararları:

Resveratrol maddesi

, üzümün içeriğinde bulunan bir antioksidan kan pıhtısı gelişme riskini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca da yüksek tansiyonu düşürür. Üzüm içeriğindeki antioksidan kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olabilir. Resveratrol, özellikle göğüs, kolon ve mide kanserlerinde kanser hücrelerinin yayılmasının önlenmesine yardımcı olur.

Greyfurt Yararları:

Greyfurt içeriğinde bulunan flavonoidler ve likopen belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Aynı zamanda yüksek kolesterol düzeylerini en aza indiren lif yoğunluğunca zengindir.

Kivinin Yararları:

Kivide portakaldan ve limondan daha fazla C vitamini vardır bundan dolayı kemik, kıkırdak, dişeti ve dişleri korumaya ve geliştirmeye yardımcı olabilir.

Mango Yararları:

Mango, zeaxanthin ve lutein maddesince zengindir; her iki antioksidan da görmeyi korumaya ve yaşla ilişkili maküla dejenerasyonunun gelişim riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Portakalın Yararları:

C vitamini folat maddesi bolca portakalda bulunmaktadır. Hamile kadınlar için folat çok iyi bir mineraldir bu madde gerginliği ve sinirleri yatıştırır. O yüzden gebe kadınların portakal tüketmesi yararlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz