Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHaberlerEvde ısıtma yöntemleri: Daha iyi performans, daha az maliyet!

Evde ısıtma yöntemleri: Daha iyi performans, daha az maliyet!

Isıtma , özellikle kış mevsiminde, herhangi bir ev için ana gider kaynağıdır . Alanınızı ısıtmanın yolları çok ve farklıdır, ancak işlemin verimli bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Bunu nasıl başaracaksınız? Kayıpları sınırlamak ve sıcak bir atmosfer ve daha düşük ısıtma maliyetleri için pratik tavsiyelere uymak . Başlayalım mı?

İlk ipucu çok basit: Bırakın işi sizin için güneş yapsın . Soğuğun… kutupsal olmadığı günlerde, alanınız bol ışıkla yıkanırsa, radyatör, soba vb. Öyleyse perdeleri açın ve güneşin yardım etmesine izin verin!

Perdelerden sonra pencereler ve kapılar gelir . Mekanın ısısının çoğunu kaybetmesinin en yaygın nedenlerinden biri, çeşitli çıkışlardan dolaşan havadır. Bu nedenle, alanı ısıtırken kapı ve pencerelerin iyi kapatıldığından emin olun. Mümkün olan en az kayıp için havanın kaçtığı noktaları bloke edin.

Evde ısıtma: Daha iyi performans, daha az maliyet!
Evde ısıtma: Daha iyi performans, daha az maliyet!

Evinde bağımsız ısıtma varsa termostatı makul bir sıcaklıkta tutun . Örneğin, odayı verimli bir şekilde ısıtmak için 25°C’ye ayarlanması gerekmez. 18-21°C arasındaki sıcaklıkta ev tatmin edici bir şekilde ısınır. Bu aralığın üzerinde, ihtiyacınız olmayan bir sıcaklığa ulaşmak için çok fazla enerji harcıyorsunuz , çünkü birkaç derece daha düşük, sıcak bir atmosfer yaratmak için yeterli. Unutmayın ki, sıcaklığı keskin bir şekilde yükseltmek evi daha hızlı ısıtmaz , sadece ısıtma cihazlarının daha yoğun çalışmasını sağlar ve bunun sonucunda daha fazla enerji tüketir.

Soğuk hissi ile bağlantılı diğer bir faktör de nemdir . Nem oranı yüksek bir oda, sıcaklıktan bağımsız olarak daha soğuk hissedilir. Bu nedenle kış aylarında nem alma cihazı çok önemlidir . Ayrıca nem alma cihazı, iyonlaştırıcı ve hava temizleyici ile donatılmışsa havada daha sağlıklı bir atmosfer yaratacaktır .

İyonlaştırıcı ne kadar iyi iş yaparsa yapsın, elbette dış havanın sık sık sirkülasyonu gereklidir. Bu durumda, mutlaka bir süre camları açık tutmanız gerektiğinden ısı kaybedersiniz. Ancak dediğimiz gibi, güneş bir dosttur. Düşük sıcaklıkların etkilerini azaltmak için güneş ışığının en fazla olduğu saatlerde pencereleri açın ve bu saatlerde ısıtmayı açık tutmayın.

Evde ısıtma: Daha iyi performans, daha az maliyet!
Evde ısıtma: Daha iyi performans, daha az maliyet!

Alanınızı verimli bir şekilde ısıtmanın ve ısıtma maliyetlerini azaltmanın bir başka akıllı yolu da yalnızca ihtiyacınız olan odaları ısıtmaktır . Bunu radyatör , ısıtıcı , hava ısıtıcısı  ve hatta klima ile yapabilirsiniz . Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan odaları/noktaları ısıtmayı seçerek, sık kullanmadığınız bir alanı ısıtmak için gereksiz yere enerji harcamaktan kaçınırsınız .

Hangi cihazı seçerseniz seçin, enerji verimliliğine çok dikkat edin . Enerji gereksinimi düşük bir model seçerek elektrik tüketiminin daha az ve faturanın daha ucuz olmasını sağlarsınız. Ayrıca, bu cihazlar ” daha çevrecidir ” ve evinizin enerji ayak izine çok daha az katkıda bulunur , bu da hepimizin endişelenmesi gereken bir faktördür.

Banyo gibi küçük alanlar için genellikle bir hava ısıtıcısı yeterlidir. Daha büyük odalar için ısıtıcı veya radyatör çözümünü öneriyoruz . Klima , geniş alanları veya birkaç odayı birlikte ısıtmak için iyi bir çözümdür ve yazın serinlemenize önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar